Ders Notları

“Türk Köyü Moena” hakkında verilen bilgilerden hareketle bir kültürü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için ne tür çalışmalar yapılması gerekir?

7. Sınıf Türkçe “Türk Köyü Moena” hakkında verilen bilgilerden hareketle bir kültürü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için ne tür çalışmalar yapılması gerekir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Türk Köyü Moena” hakkında verilen bilgilerden hareketle bir kültürü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için ne tür çalışmalar yapılması gerekir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsan yaşamı boyunca yaşadığı çevre ve ürettiği her şeyi din dil ırk ayrımı yapmaksızın saygı göstermeyi bilmelidir dediğimiz şey sadece somut ögeler değildir.

Kültürümüzde insan bir mirasımızdır. Çerçeveden Milli Eğitim Bakanlığı Danışman öğretmenler sosyal etkinlik rehberlik eğitim programları gönüllü çalışanlarla kültürümüzü ayakta tutmak için sosyal etkinlikler düzenleyip kültürümüzün gelecek nesillere daha iyi aktarmak için festivaller sosyal etkinlikler gibi birçok aktivite yapılabilir.


“Türk Köyü Moena” hakkında verilen bilgilerden hareketle bir kültürü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için ne tür çalışmalar yapılması gerekir?konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: ,

Moana talya Avusturya sınırlarında bulunan bir İtalyan köyüdür halk dağlarının Eteğinde Avusturya sınırında yer alır günümüzde bir kayak merkezi olarak da bilinmektedir italya’nın Toronto Bölgesi’nde yer alan Moana Köyü 323yıldır süregelen Türk kültürü anlatılmaktadır.

Tarihçesi 2. Viyana kuşatmasında yaralanarak boyasız olan ertürkoğlu lakaplı Hasan’ın buraya yerleşerek bir İtalyan kızıyla evlenmesi ile başlamıştır. Köylüler Artur koy o kadar çok sevmişlerdir ki ölümünden sonra bile Türk geleneklerini Yaşatmaya çalışmışlardır Hasan Balaban ertur ko 4 Mehmet ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa zamanında yaşamış istihbarat subayı olan önemli bir Yeniçeridir.

El türko Ayrıca birçok yabancı dil bilen devlet-i Aliye’nin önemli bir askeriydi Rusçadan başka Almanca ve İtalyancayı çok iyi konuşabiliyordu Venedik Viyana Berlin ve Roma’da defalarca bulunmuştur. Hasan Balaban Moena için önemi şu şekildedir zamanında Alman derebeylerinin haraç alıp gittiği köyde buna karşı koyarak özgürlüğüne düşkün olan kahraman Türk ok ve yay atımına ateşli silahlar kullanmasına savaşma tekniklerine köylülere öğreterek buna karşı koymalarını öğretmiştir.

Bu sayede halk tarafından çok sevilmiştir. Muayene yap barış ve huzur bolluk getiren Ertürk ölümünden sonra da sürekli anılmıştır günümüzde her yıl Ekimin ikinci haftasında Türk Festivali düzenlenmektedir Türk Gelenek ve göreneklerine göre giyilen insanlar Geçit töreni yaparak Eltürko nun anısına canlı tutmaya çalışmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ülkemizin Tahir de şöyle bir baktığımız zaman tüm insanlar ayrımı yapmaksızın bir arada yaşadığı ortamlara sahip olabilmektedirler. Düşünce dil, din,Cinsiyet ve çeşitli ayrım yapmaksızın insanlara bir arada tutan iş imkanı sunan ve özgür rahat bir şekilde yaşamalarını sağlamaktadır. Osmanlı devleti döneminde de bu da böyleydi günümüzde de Türk toplumunun kültürünün birçok ülkede yaşadığını görebiliriz bu da insanların huzurlu rahat ve güvenilir bir şekilde kendi inançlarını ve yaşam şekillerini rahat bir şekilde yaşattıklarını gösterir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.