Ders Notları

Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türk tüccarları müşterilerine karşı kibar, edepli ve dürüst davranırlarmış. Hile büyük günah olarak görüldüğü için uzak durulur. Böylece müşteriler de zarara uğramadan alışveriş yapabilirlermiş. Kavga dövüş olmadan bu kadar nezaketli olmaları beni çok etkiledi.


Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türkler Dünya çapında her zaman konukseverlik, dürüstlük , adalet ve merhamet gibi vasıflarla tanınırlar. Osmanlı ‘ dan bu zamana kadar anneler çocuklarını her zaman en güzel ahlak üzere yetiştirmeye çalıştılar. Adalet ve hak kavramı onlara yerleşti. Bu yüzden hangi işe girerlerse girsinler çok güzel sonuçlar elde ettiler. Tabi ki bazı yanlış hareketler ve davranışlar her çağda olabilir. Genel olarak bir dikkat hakimdi. Türk tüccarları müşterilerine karşı kibar, edepli ve dürüst davranırlarmış. Hile büyük günah olarak görüldüğü için uzak durulur. Böylece müşteriler de zarara uğramadan alışveriş yapabilirlermiş. Kavga dövüş olmadan bu kadar nezaketli olmaları beni çok etkiledi. Günümüzde ticarette ne yazık ki bir çok şey sadece ticaret amaçlı yapılmaya başlanmıştır. İnsanlar artık yüksek gelir elde etmek için hilelere başvurmaya başlamıştır. Bu yüzden de insanlar arasında ticarette bile pek güven kalmamıştır. Halbuki hile ile elde edilen bir gelir her ne kadar geliri yüksek olsa da kendisinde hayır ve bereket yoktur. O para bir şekilde hemen bitecek ve ya hastalık kaza gibi bir yerden çıkacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir tüccarın kibar olması hoşgörülü olmasını işini zamanda yapması işine zamanında gelmesi ve işinin gerekliliği olan tüm şartlara eksiksiz ve kusursuz bir şekilde yapması bizi etkiler. Bir tüccar işinin ehli olduğu zaman işini verimli bir şekilde yaptığı zaman ve işini severek yaptığı zaman karşıdaki insanı da memnun eder. Ayrıca bir tüccar da olması gereken en büyük özelliklerden biri hoşgörülü ve anlayışlı olmasıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.