Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Farabi batıdaki bilinen adıyla Alpharabius 8. Ve 13.yy dönemindeki İslamın en parlak döneminde yaşamış, ünlü flozof, bilim adamı, aynı zamanda gök bilimci, mantık felsefecisi vede müzisyendir.

Farabi Aristonun halefidir. İslam aydınları arasında en  mülayim, yumuşak başlı bilim insanıdır. Farabi Aristo’nun yazdığı tüm temel eserleri Arapçaya çevirmiş, bu kitaplar üzerine araştırmalar yapmıştır. Arapçanın felsefe dili haline gelmesine büyük katkıda bulunmuştur.


Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Galileo Galilei 1564-1642 yılları arasında yaşamış, İtalyan gökbilimci, fizikçi, matematikçi ve filozofudur. Dümyanın ve diğer gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü iddia ettiği için kilise tarafından sürekli tehdit edilmiş, idam edilecek zaman görüşlerinin yanlış olduğunu açıklayarak idamdan kurtulmuştur.

Galileo teleskopun icadı ile birlikte gökyüzünü incelemiş teleskopu geliştirmiştir. Jüpiteri ve uyduları keşfetmiştir. Mikroskop’u keşfetmiş, daha küçük şeyleri incelemeye çalışmıştır.

Sıcağı ve soğuğu ölçmek için termoskop’u icat etmiştir. Modern saatlerin ortaya çıkmasında büyük katkı sağlamış, saatlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Houda kentinde su pompalama sistemi yaparak kente su pompalamayı başarmıştır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak