Ders Notları

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir?

6. Sınıf Türkçe Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 de kurulmuştur. Kuruluşu İstanbul un işgal edilmesi ile birlikte İstanbul dan kaçan mebusların İstanbul dan kaçarak Mustafa  Kemal in önderliğinde Ankara da yeniden açılmıştır. TBMM nin açılma amacı anayasa çerçevesinde milletin iradesi ile oluşan meclisin aracılığı ile yasama yetkilerini yerine getirmektir.


Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul işgalinden sonra ingilizler tarafından meclisi mebusan dağıtılacak Osmanlı Devleti fiilen bitirilmek istenmiştir. Fakat Mustafa Kemal paşanın önderliğinde Ankara da meclisin yeniden toplanması sayesinde 23 Nisan 1920 de yeni bir Türk devleti kurulmuş oldu.

Meclis halkın oyları ile seçilen mebuslar aracılığı ile yasama ve yürütme haklarını kullanarak milli mücadeleye yön verdi. Milli marş ve bayrak kanunu ile yeni bir anayasa oluşturarak bağımsız bir Türk devleti kurmuş olduklarını dünyaya ilan etmiş oldular.

TBMM’nin başlıca görevleri, başkanlık divanı, komisyonlar, genel kurul ve siyasi parti grupları dahil olmak üzere her türlü bilgi desteği sağlamaktır. Kanun teklifleri ve taslağı hazırlamak, çözümleme, tutanak ve basım işlerini yürümektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Büyük millet meclisi 23 Nisan 1923’te açılmış olan Ankara’da bulunan ve burada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel yasaları belirlenmiş olan ülkenin yönetimini gerçekleştiği milletvekillerinin ve devlet yöneticisinin Temel hak sahibi olduğu ve ülkenin birçok konuda yönü nasıl yönetileceğini belirlendiği bir yerdir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.