Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Türkiye Cumhuriyeti devletinde yönetim yapısını oluşturan yasama yürütme ve yargı güçleri birbirleri arasında birçok şeklinde birbirini denetleyen mekanizmalarla oluşmaktadır. Yasama Türk milletinin seçmiş olduğu 550 milletvekilinden oluşmakta yürütmeyi ise en çok çoğunluğu elde eden cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından ülkenin ihtiyaç duyduğu kanunları çıkarmak için çalışmalar yapan ve bu çalışmaları denetleyen anayasa tarafından yürürlüğe girmekte ve denetimi sağlanmaktadır.


Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :  Türkiye Cumhuriyeti devletinde yönetim yapısını oluşturan Yasama ve yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişki sürekli olarak birbirini denetleyen güçler ayrılığı ilkesine dayanan bir mekanizma tarafından sürekli olarak aktif halde tutulmaktadır.

Yasama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından seçilmiş olan 550 milletvekili ne verilmiş olan kanun koymak kaldırmak Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek kararname çıkarma yetkisine sahip olmak savaş ilanı ile ilgili kararlar vermek para basılmasına Karar Vermek ve birçok konunun konuşulduğu yer TBMM yasama etkisine sahiptir.

Yürütme kanunlar çerçevesinde ülkemizin yönetilmesi anlamını ifade etmektedir yürütme durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde en fazla oy alan bakanların oluşturmuş olduğu ve bu Bakanlara da cumhurbaşkanlığının başkanlık ettiği duruma denir.

Yargı Egemenlik ve devletin adına hukuki yorumlayan ve ona bu kanunlar hakkında yol gösteren ve kanunların işleyişi yasaların yeni çıkarılan kararnamelerin hukuka uygunluğunu sorgulayan ve mekanizmayı sürekli olarak denetleyen yapıya yargı adı verilir.

Sonuç olarak yasama yürütme ve yargı mekanizmaları iç içe birbirini denetleyerek ülkemizin en iyi şekilde yönetimini sağlayan Cumhuriyeti oluşturmaktadır.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,türkiye cumhuriyeti devletinde yönetim yapısını oluşturan yasama yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız kısaca


Ödevini Bulamadıysan ARA

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yönetim yapısını oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!