Ders Notları

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne hangi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne hangi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne hangi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Türkiye Cumhuriyeti geçmişten bugüne içten ayaklanma ve isyanların, ırkçılık gibi halkın yabancı devletler tarafından kışkırtılmaları sonucu oluşan iç ayaklanmalar ile, dışarıdan ise her ülkenin çıkarları doğrultusunda istedikleri ve ülkemizi bölme çalışmaları nedeni ile tehditlerle karşı karşıya bulunmuştur.


“Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne hangi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Türkiye gerek konumu ile köprü konumunda olması gerek alt ve üst zenginlikleri ile her zaman ülkelerin göz odağında olmuştur. Hammadde arayışı ve devletlerin kendi çevrelerinde güçlü bir devlet istememeleri her zaman Türkiye’ nin üzerinde göz dikme ve karışıklık çıkarmalarına sebep olmuştur.

İç karışıklıklar ve devletlerin şehir sınırlarında yapmış oldukları eylemler , savaş tehditleri Türkiye’ yi her zaman uyanık ve dikkatli olma yolunda çalışmak zorunda tutmuştur.

Günümüzde hala gelişen ve güçlenen bir Türkiye istemeyen ayrıca yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza sahip olmak isteyen ülkeler bizleri tehdit etmekte gerek sınırlarımızı ihlal ederek gerek çalışmalarımıza engel olmaya çalışarak gerek iç karışıklıklar çıkarmaya çalışarak bu kötü düşüncelerini devam ettirmekte bunun için çalışmaktadırlar.

Bizlere düşen yönetime akıllı ve becerikli yöneticileri geçirmek, tarih bilincine sahip olmak, olan olayları her yönü ile incelemek devletlerle siyasi olarak beraber olup, çıkar doğrultusunda ilişki kurmaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.