Türkiye’de çok partili hayata geçişi hızlandıran uluslararası etkenlerin neler olduğunu yazınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Türkiye’de çok partili hayata geçişi hızlandıran uluslararası etkenlerin neler olduğunu yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Diğer ülkelerde de demokratik sisteme geçişin hız kazanması ile beraber Türkiye’ de bundan nasibini almıştır. II. Dünya Savaşı’nı demokrasiyi savunan ülkelerin kazanması, Türkiye’nin demokratik hayata geçmesindeki en önemli dış etkenlerden birisi olarak kabul edilebilir. Diğer ülkelerde uygulanan bu çok partili sistem Türkiye’de de talep edilmiş ve bununla ilgili çalışmalar yapılmıştır.



 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Türkiye’de çok partili hayata geçişi hızlandıran uluslararası etkenlerin neler olduğunu yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...




Merve
Türkiye Cumhuriyeti devleti demokraside yönetildiği içinde Cumhuriyeti esas aldığı için elbette ki çoklu partiye geçiş hızlandırılmış ve bu alanda yapılan çalışmalar birçok düşünceyi ve mevcut yonetimin farklılıklarla edilmesi sağlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyet'i kurduktan sonra elbetteki çoklu partiye geçiş imzalanmasında istemiş ve bu şekilde yönetimi daha iyi bir şekilde olacağını ve toplumda bulunan vatandaşların daha iyi bir şekilde seçme ve seçilme özgürlüklerini kullanabileceklerini düşünmüş ve çoklu partiye geçiş için hep olmasını hızlandırılmasını istemiştir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!