Ders Notları

Türkülerin millî kültürümüzdeki yeri ve önemiyle ilgili, defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz.

8. Sınıf Türkçe Türkülerin millî kültürümüzdeki yeri ve önemiyle ilgili, defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türkülerin millî kültürümüzdeki yeri ve önemiyle ilgili, defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Türküler geçmişten günümüze köprüdür. Türküler sayesinde yüzyıllar öncesi yaşanan acıları, hüzünleri, kederi, sevinci bugünde hissedebiliriz.

Halk türküleri dönemin büyük aşıkları tarafından söylenmiş, dilin özünün bozulmasını engellemiştir. Okuma yazma bilmeyen insanlar dahi geçmişte türkülere kaynaklık etmiş, türküyü ilk dillendiren kişi olabilmiştir.


Türkülerin millî kültürümüzdeki yeri ve önemiyle ilgili, defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Halk türküleri milletlerin geçmişlerinin aynasıdır. Tüm ulusların kendisine ait halk sanatı bulunur.Türkülerde bizim kültürümüzün en önemli ögelerindendir. Türkülerimiz yüzyıllar öncesinden yazılmış olmasına rağmen o duygu ve hisleri bize hissettirebilmektedir.

Çünkü bu millet bin yıl önceki hislerini hala içerisinde yaşayabilen özünü unutmayan asil bir millettir. Tarihten günümüze köprü niteliğindeki halk türkülerinin bir hikayesi vardır. Yaşanmışlar üzerine acılar, hüzünler, keder, heyecan yada sevinçleri yansıtır. Türküler dilimizin gelişimine katkıda bulunmuş, halkın konuşma dilinin yozlaşmasını engellemiş bu sayede geçmişten günümüze bir türkün konuştuğu dille bugün konuşan bir türkün dilinin aynı olmasını sağlamıştır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim için çok yararlı ve çok güzel bir site artık ödevlerimi buradan yapmaya karar verdim teşekkürler. artık ödevlerimi buradan yapacağım sizde ödevlerinizi bu siteden yapmalısınız 😉

  2. Türkülerimiz her bölgeye ait olan ve farklılıklar gösterebilen saz ve bağlama eşliğinde söylenen genellikle halk ozanlarının söylemiş olduğu birçok anlı’yı ve hikaye barındıran ve günümüze kadar kültürümüzde önemli yeri olan bir sanat dalı olarak değerlendirilebilir. Günümüzde de türküler farklı sistemler şekilde söylenmekte ve hala sevilerek denilmektedir. Her yöreye göre farklılık gösteren türkülerimiz genel kültürümüzün bir parçası olarak da değerlendirilebilir. Türkülerimiz tıpkı geleneksel kıyafetlerimiz yiyeceklerimiz gibi vazgeçilmez bir parçamız olarak vardır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.