Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Türkiye doğal güzellikleri ile turistlerin odak kaynağıdır.

Manyas kuş cenneti : Dünya daki binlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan bir bölgedir. Tarım faaliyetleri vede fabrika atıkları sonucu yok olmaya yüz tutmuştur.

Burdur Gölü : Gölü besleyen suyun barajlarla kesilmesi sonucu 35 yılda üçte bir oranında küçülme oluşmuştur.

Kırşehirdeki Seyfe gölüde aynı tehlike ile karşı karşıyadır.


Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili plajları, ormanı, yaylası, doğal güzellikleri ile insanları kendisine çeken bir merkezdir.

Fakat ülkemizin ve dünyanın dengesini bozan iklim değişiklikleri, hava kirliliği, yangınlar, insan faktörü gibi etmenlerle doğal güzelliklerimiz yok olma tehlikesi altındadır. Özellikle doğal etmelerinde rol aldığı bin yıllık eserler koruma altına alınmazsa yok olacaktır.

Malatya da bulunan Azur penceresi, kaya mezar, şiddetli rüzgarın etkisi ile yıkılmış durumdadır.

Denizli’de bulunan Pamukkale sularının oteller tarafından kullanılması, atık sularının travertenlere temas etmesi sonucu beyazlıkkrı, pamukkalenin beyazlığını soldurmakta ve güzelliğini yok etmektedir.

Trabzonda bulunan uzungölün çevresindeki çarpık kentleşmeden dolayı göl suları kirlenmekte gölün manzarası yok olmaktadır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ülkemizde bulunan tuz gölü'nün kuruması küresel ısınma iklim değişikliği gibi temel sebeplerden olduğu gibi doğal kaynaklarımızı ve barajlarımızın mevsim değişikliği sebebiyle yağmur yağmadı ndan dolayı kurulması ya da israflı bir şekilde tüketimin hızlandırılması nüfusun artması gibi tembel sebeplerden kurulduklarını veya sildiklerini söyleyebiliriz. Doğal kaynaklarımız temiz düzgün ve israflı bir şekilde kullanmak doğru değildir. Bu gibi faaliyetlerin daha verimli bir şekilde kullanılması bilinçli insanlar tarafından yapılmaktadır bir işte insanlar bu konuda duyarlı olduğu için çevresini kirletmekten veya çeşitli kaynakları kirletmekten kaçınırlar
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!