Ders Notları

Ulaşım araçlarıyla yolculuk yaparken uyulması gereken güvenlik kuralları nelerdir? Açıklayınız.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Ulaşım araçlarıyla yolculuk yaparken uyulması gereken güvenlik kuralları nelerdir? Açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ulaşım araçlarıyla yolculuk yaparken uyulması gereken güvenlik kuralları nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Madde Madde Ulaşım araçlarıyla yolculuk yaparken uyulması gereken güvenlik kuralları

  • Otobüsü beklerken birkaç adım geride beklemek
  • Otobüse sıra ile binmek
  • Araca binince acele ederek koltuğa oturmak
  • Şoförün görüş alanını kapatmamak
  • Emniyet kemeri takmak veya çocuk koltuğuna oturmak
  • Şoförün dikkatini dağıtmamak ve gereksiz sorular sormamak
  • Araç tam olarak durmadan inmemek ve binmemek
  • Araçlardan el, kafa veya herhangi bir nesneyi sarkıtmamak
  • Araçla giderken dışarıya çöp atmamak
  • Araçlarda yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalı

“Ulaşım araçlarıyla yolculuk yaparken uyulması gereken güvenlik kuralları nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Otobüsü beklerken birkaç adım geride beklemek: böylece otobüsün durma anında bize çarpma ihtimalini ortadan kaldıracak ve güvenli bir şekilde araca binmemiz kolaylaşacaktır.

Otobüse sıra ile binmek: otobüse sırayla binmek de güvenlik önlemlerindendir. Sırayla bilememesi halinde insanlar düşebilir, yaralanabilir ve hoş olmayan durumlar gözlenebilir

Araca binince acele ederek koltuğa oturmak: araca bindikten ve ücretimizi ödedikten sonra vakit kaybetmeden koltuğa binmeli ve araç içerisinde ayakta durmamaya gayret etmeliyiz. Bu bizim düşmemiz için önemlidir.

Şoförün görüş alanını kapatmamak: şoförün görüş alanını kapatmamak yolcu sayısını görmesi ve güvenli bir şekilde otobüs sürmesi açısından önemlidir.

Emniyet kemeri takmak veya çocuk koltuğuna oturmak: taşıtlara bindiğimiz zaman emniyet kemeri takmak bizi ani fren, küçük ve büyük kazalarda büyük yaralanmalar almaktan korur. Seni öptüm koyundan Küçük olan çocukların ise arka koltukta çocuk oto koltuğu veya yükseltici ile oturmaları güvenlikleri açısından önemlidir.

Şoförün dikkatini dağıtmamak ve gereksiz sorular sormamak: trafik anlık ihale ve dikkatsizliğe gelmediğinden dolayı şoförün dikkatini dağıtacak her türlü soru ve hareketten uzak durmalı trafik kurallarına dikkat etmesi için alan açılmalıdır.

Araç tam olarak durmadan inmemek ve binmemek: araç tam olarak durmadan inmek ve binmek tehlikeli durumlar doğurabilir.

Araçlardan el, kafa veya herhangi bir nesneyi sarkıtmamak: araçlardan herhangi bir organımızı veya eşyamızı sarkıtmak düşme ihtimalimizi arttırır. Gelen araçların bize çarpmasına ve büyük yaralanmalara sebep olabilir.

Araçla giderken dışarıya çöp atmamak: Bu arkadaki veya daha sonra gelecek olan araçlara gelebilir. Sürücünün görüş alanını kapatabilir veya dikkatini dağıtarak kazaya sebep olabilir.

Araçlarda yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalı: araçlarda yiyecek ve içecek tüketimi hem bizim hem araçta bulunan eşyaların hem de diğer yolcuların üzerini kirlenmesi veya yenen bu içecekler sıcaksa yanma gibi durumlara sebep olabilir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.