Ders Notları

Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İstanbul İstanbul Hükumetinin başında Damat Ferit Paşa bulunmaktaydı Damat Ferit Paşa Milli Mücadele düşmanı bir şahıs itilaf devletlerinin çıkarlarına göre hareket eder.

Osmanlı tebaasının sükunet içerisinde işgalleri karşılayacağını düşünmekteyim yer yer ayaklanmalar çıkararak Milli Mücadele’ye zorluklar çıkarmayı amaçlamış onların çalışmalarını zorlaştırmak istemiştir. Bu sayede onları saf dışı edecek saltanatı ve hükumetini korumuş olacaktı.


Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülke işgal edilirken İstanbul Hükumetinin kışkırtmalarıyla Anadolu’nun birçok yerinde ayaklanmalar çıkarmasının amacı milli mücadeleyi baltalamak ve de itilaf devletlerinin işlerini kolaylaştırmaktı.

Özellikle İstanbul hükumetinin başına Damat Ferit Paşa geçtikten sonra itilaf devletlerinin çıkarlarına göre hareket eden Anadolu’daki Osmanlı tebaasının işgalleri sükunet ve karşılamasını bekleyen bir tutum içerisine girmişti. Onlara göre Avrupalılar Medeni de Herhangi bir problem olmazsa daha ılımlı bir Barış Anlaşması imzalayan bilirlerdi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Atatürkçülük ve inkılap tarihi ders kitabımızda bulunan 8 sınıf ders kitabımızdaki tembel notaları öğrenmek ve herhangi bir konuda bilgi edinmek amacıyla her zaman bu setleri ve açıyor ve burada bulunan sayfalar sayesinde ödevlerimi yaparız güzel bir şekilde diğer derslerime zaman ayıra biliyorum. Ödevlerimi bir saat yapmak yerime yarım saat doğru bir şekilde yapmak ve doğru bir şekilde bilgilenmek elbette ki sizin verdiğiniz bilgilerle ve cevaplar ve olmaktadır sizlere çok teşekkür etmek isterim sizler sayesinde anlamadığım veya tam bir şekilde anlayamadım konuları hızlı ve rahat bir şekilde öğrenebiliyoruz ve derslerimize başarı elde ediyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.