Ülkeler arası ticaretin gelişmesinde etkili olan unsurlar nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkeler arası ticaretin gelişmesinde etkili olan unsurlar nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülkeler arası ticaretin gelişmesinde etkili olan unsurlar nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : İki ülke arasında yapılacak ticareti etkileyen birden fazla unsur vardır. Bunlar siyasi faktörlerden, teknolojik aktörlere, etik faktörlerden ekonomik faktörlere yasal faktörlerden sosyokültürel faktörlere kadar uzanan geniş bir skalada incelenebilir.


Ülkeler arası ticaretin gelişmesinde etkili olan unsurlar nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Bir ülke başka bir ülke ile ticaret yapacağı zaman baktığı bazı unsurlar vardır. Kendisi için belirlediği unsurlara uyan ülkelerle ticaret yapmak ve devamlılığını sağlamak ister.
Sosyokültürel unsur: Yaşam tarzı, tüketici profili, cinsiyet, yaş gibi faktörler ülkeler arası ticarette etkilidir.
Yasal faktörler: Her ülkenin kendi içinde belirlediği bazı kanunlar vardır. Ticaret yapılacaksa bu kanunlara uygun olup olmadığına bakılmalıdır.
Ekonomik unsurlar: Ticaret demek para alışverişi demek. Ülkenin ekonomisinin durumu yatırımlar sonucu ne kadar gelişeceği ticaret kararı vermede etkilidir.
Siyasi unsurlar: Siyasi kararlar davranışlar ülkeler arası ticareti sekteye uğratabilir sonunu getirebilir.
Teknolojik unsurlar: Teknolojinin gelişmiş olduğu ülkeler ticaretin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Teknoloji ne kadar gelişmişse yeni bir ürün üretimi yenilikçi ürün üretimine olanak sağlar.
Etik unsurlar: Ticaret anlayışının ülkeler için kabul edilebilir bir ahlaki açıda olması gerekmektedir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Ülkeler arası ticaretin gelişmesinde etkili olan unsurlar nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merhabalar ben bu siteyi beğendim
Merve
Ülke arasındaki iletişim elbetteki ulaşım ticaret ve ekonomik ve turizm alanında yapılan geliştirmeler ile ve üretimler ile gerçekleştiğini bilmekteyiz. İnsanlar komşu ülkelerine ve diğer ülke ihtiyaçlarını karşılamak birbirlerine yardım etmek birilerini yenilikleri takip etmek ve birbirlerine ardımcı olmak amacıyla iletişim kurar ve işimle ihtiyaçlarını karşılarlar ulaşım alanında yapılan bütün yenilikler ticaret yollarını da açmaktadır diğer ülkelerle iletişimi ihracat ve ithalat ve gerçekleşmektedir bu alanda insanların ihtiyaç duydukları gereksinimler alım satımları gerçekleşebilir Ayrıca insanların diğer ülkelerdeki doğal güzellikleri ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra kültüründe öğrenmek amacıyla iletişimi ve ulaşımın temel kaynaklarından faydalanarak birbirlerine giderek bu ülkeleri ziyaret ederler.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!