Ders Notları

“Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?” konusunda düzenlenecek münazara için hazırlık yapınız.

7. Sınıf Türkçe “Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?” konusunda düzenlenecek münazara için hazırlık yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?” konusunda düzenlenecek münazara için hazırlık yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Halklar hiçbir zaman birbirleri ile düşman olmazlar, yalnızca devletler politik çıkarlarından dolayı devletlere düşman olur buda halka yansır.

Örneğin ; Yunanistan yüz yılllarca Osmanlı egemenliğinde kalmış, kendi dil ve dinini özgürce yaşamış, hiç bir zaman kendi öz kimliğini kaybetmemiş bir millettir. Ne zaman ki politik çıkarlar, ortaya çıkmış, o anda  Rumlar Osmanlı içerisinde karışıklık çıkararak beraber yaşadığı kardeş bildiği Türklere düşman olmuştur.

Bugün Yunanistan’a gittiğinizde, birçok kültürel özelliklerin birbirine benzer olduğunu görürsünüz. Ve bir Yunanlı ile tanıştığınızda sadece konuştuğunuz dilin farklı olduğunu görürsünüz.


“Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?” konusunda düzenlenecek münazara için hazırlık yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkeler arasında kültürel etkileşim toplumların birbirine bakış açılarını tabiki de değiştirir. Her ülke ve milleti farklı ülke ve milletlerin yaşantı, kültürleri birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir.

Aynı dili konuşmaz, aynı yemeği yemez, aynı gelenek ve görenekleri yoktur. Bu ayrılıklar iki farklı milletin birbirini tanımamasından dolayı düşman veya dost olmayan gözle bakmasına sebep olabilir. Milletlerin birbirleri ile tanışması veya zor bir anlarında hiç ummadıkları o milletin onlara sahip çıkması, destek vermesi o insanların o milleti tanımak vede Kültürlerini öğrenme arzusu doğurabilir.

Örneğin kore savaşında Türkiye’nin Güney Koreye asker göndererek güney kore halkı için savaşması, Güney Kore halkına Türk ordusunun gerekli yardım ve ihtiyaçlarını gidermesi günümüzde dahi Kore halkı tarafından Türklerin Korede sevilmesine vede kardeş olarak görülmesini sağlamıştır. Bunun en güzel örneğini, Ayla filmi ile izleyebilirsiniz.


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.