Ders Notları

Ülkemizde tarihî eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları üstlenen kurumlar hakkında araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Ülkemizde tarihî eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları üstlenen kurumlar hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülkemizde tarihî eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları üstlenen kurumlar hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler Halinde Ülkemizde tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar yapan kurumlar şunlardır:

  • Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
  • Türkiye Anıt Çevre ve Turizm Değerlerini Koruma Vakfı (TAÇ)
  • Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL)
  • Tarihi Evleri Koruma Derneği
  • Mimarlar Odası

Ülkemizde tarihî eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları üstlenen kurumlar hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü :  Ülkemizde yer alan tarihi eserlerin korunması, araştırılması ve geçmiş dönemlerde kaçırılan tarihi eserlerin ülkeye tekrar kazandırmak için çalışmalar yapar.

Türkiye Anıt Çevre ve Turizm Değerlerini Koruma Vakfı (TAÇ) : Ülkemizde var olan korunması gerekli ve risk altındaki tüm doğa ve kültür varlıkları korumak ve kaynak sağlamak gibi görevleri vardır.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) :  Çevrenin korunması ve çevre de var olan tarihi eserlerin korunması konusunda destek sağlanmaktadır.

Tarihi Evleri Koruma Derneği : Tarihi evlerin korunması, kayıt altına alınması ve korunması konusunda yarar sağlamaktadır.

Mimarlar Odası : Tarihi eserlerin korunması konusunda yarar sağlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizde eski zamanlarda yaşamış birçok medeniyetler var. Tarihi eserler çok eski tarihlere dayalıdır. Bu gibi tarihi eserler müzelerde ve koruma altına alınarak tarihi yapıtları korunması desteklenir. Tarihi eserlerin bulunduğu ortamlara sit alanı olarak göstermek ve burada geçtiğin çıkmış zarar verdiğini bir şekilde olması orada bulunan tarihi yapıların korunması için önemlidir. Ayrıca ülkemizin birçok bölgesinde tarihi evler tarihi camiler tarihi medreseler tarihi kiliseler ve tarhiyat var oldukça fazladır. Özellikle eski başkenti olan İstanbul’da birçok tarihi yapı görmek mümkündür. Bir insan tarihini koruduğu zaman ve tarihine sahip çıktığı zaman kültürünü benimsemiş ve kültürünü yeni nesillere aktarmış olur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.