Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir? | Forum Sayfa Cevapları

Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarım adadır. Kuzeyinde Karadeniz Güneyinde Akdeniz Batısında Ege denizi bulunmaktadır. Marmara denizi bir iç denizdir. Dünya üzerinde bulunan iki önemli boğaz ülkemizdedir.

Biri İstanbul boğazıdır,Marmara ve Karadeniz’i birleştirir. Diğeri ise Çanakkale boğazıdır.Marmarayı ve ege denizini birbirine bağlar.


Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Ülkemiz coğrafi konumu bakımından kuzey yarım kürede oğlak dönencesine yakın ılıman bir iklime sahip yarımada ülkesidir. Çevresinde Karadeniz, Ege, Akdeniz ve iç deniz olan Marmara bulunmaktadır. Çevresinin denizlerle çevrili olması, turizm sektörüne önemli canlılık katar. Ayrıca balıkçılıkta yapılmaktadır. Ülkemiz dünyada, batı ve güneyde bulunan güzel sahilleri ve kumsalları ile tanınan turizm cennetlerindendir.

Ayrıca ülkemizde bulunan iki önemli boğaz, ticaret ve ulaşımda önemli yer tutar. İstanbul boğazı Dünyanın en dar ve en tehlikeli boğazıdır. Tehlikeli olmasının sebebi Karadeniz’in ve Marmara’nın derinlik ve tuzluluk oranlarının  farklı olmasından dolayı sürekli akıntı halinde olması vede boğazda bulunan değerli yalılar ve saraylardan dolayı, bölgeden gecen yük gemilerinin tehlikesi ile karşı karşıya kalır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!