Ders Notları

Ülkemizin bu ürünleri niçin ithal ettiğini, kaynaklar ve ihtiyaçlar bakımından değerlendiriniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin bu ürünleri niçin ithal ettiğini, kaynaklar ve ihtiyaçlar bakımından değerlendiriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Doğalgaz Petrol elektronik cihazlar ve kakao gibi ürünler ithal eden ülkemiz Doğalgaz ve Petrol ülkemizde çıkmadı veya yeterli kuyuların olmamasından dolayı ithal etmek zorunda kalmaktayız.
Elektronik cihazlar gelişen dünyaya ayak uyduramayan teknolojinin gerisinde kalan ülkemiz elektronik dalında yarışabilecek güçlü firmalara sahip değildir. Şu anda dünya piyasasına hakim üç dört tane büyük firma bulunmaktadır. Bu firmaların dışında elektronik teknolojisi tüm ülkeler tarafından ithal edilmektedir.
Kakao tropik bölge ürünü olduğu için bölgemiz mevsimsel olarak tropik bölge dışarısında olmasından kaynaklı olarak bu ürünü ithal etmek zorundadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ülkemiz ithal ettiği ürünleri elbette ki üretimi arttırmak ticareti ve ekonomiyi kalkındırmak Ayrıca gelir kapılarının insanlara sağladığı faydalar gibi temel birçok olanakları ve insanların sunduğunu söyleyebiliriz. Ülkemiz ithal ettiği ürünler ne ülkemizin üretilmiş olduğu ürünler tanıtılmaktadır. Ayrıca ülkemiz ithal ederek çeşitli birçok ürünü daha fazla üretilmesine de imkan sağlamıştır. Ürünler üretildi kçe ve insanların ihtiyaçları karşılandı kucağı elbetteki ticaret kapıları oldukça verimli gelir kapılarına dönüşür. İhracat da aynı şekilde ülkemizde bulunan temel ihtiyaçları gidermek amacıyla yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.