Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sevr Antlaşması topraklarımızın bölündüğü adaletsiz bir antlaşmadır. Sevr Antlaşması’nın sonucunda ülkemizin birçok yeri itilaf Devletleri arasında paylaşılmıştı. Boğazlar kurumuş olan özel bir komisyonla, Adana, Maraş, Antep Fransızlar’a , Ege Bölgesi Yunanlılara verilecekti. Atatürk’ün müdahaleleri sebebi ile günümüz Türkiye haritasındaki gibi şehirlerimiz kurtarılmıştır.


“Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

1. Dünya Savaşı sonrasında galip gelen İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti arasında yapılan, savaş durumuna son veren antlaşmadır. Osmanlı, birçok toprağını kaybetmek zorunda kalmıştır. Antlaşma 433 maddeden meydana gelmektedir.

Sevr Antlaşması Fransa’nın Sevr şehrinde 10 Ağustos 1920 tarihinde porselen fabrikasında imzalanmıştır. Orijinal hali Fransa’da saklanmaktadır. 10 Ağustos 1920 tarihinde Osmanlı adına Hadi Paşa, Reşat Halis Bey ve Rıza Tevfik katıldı.

Sevr antlaşması şu sorunlar sebebi ile ertelenmiştir;

İtilaf tarafının Osmanlı topraklarını paylaşma konusunda kendi aralarında anlaşmazlık yaşamaları,
Türk milletinin bu devletlere karşı gösterdiği aşırı tepki,
Diğer devletlerin toprak paylaşımında anlaşamaması

Sevr Antlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Osmanlı Padişahı tarafından imzalanmadığı için hukuken geçersiz sayılmıştır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabımızda yer alan bilgilere baktığımız zaman günümüzde ülkemizin sınırları ve zamanında Sevr antlaşması ile ülkemizin sınırlarının çizilmesi arasındaki farkı öğrenmek ve görmek için bu ödevimizi yaparak ödevlerimiz hakkındaki bilgilere sahip oldu her zaman verilen bilgi ve cevaplar hakkında üzel bilgiler ve cevapları edinmek istediğim zaman Forum sayfa sitesini ziyaret ediyorum buradaki bilgi ve cevaplar çok güzel bu sayfadaki bilgileri yaptığımız zaman birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!