Ders Notları

Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Sevr Antlaşması topraklarımızın bölündüğü adaletsiz bir antlaşmadır. Sevr Antlaşması’nın sonucunda ülkemizin birçok yeri itilaf Devletleri arasında paylaşılmıştı. Boğazlar kurumuş olan özel bir komisyonla, Adana, Maraş, Antep Fransızlar’a , Ege Bölgesi Yunanlılara verilecekti. Atatürk’ün müdahaleleri sebebi ile günümüz Türkiye haritasındaki gibi şehirlerimiz kurtarılmıştır.


“Ülkemizin bugünkü haritası ile Sevr Antlaşması’nın çizdiği haritayı karşılaştırarak aradaki farklılıkları anlatan bir metin yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

1. Dünya Savaşı sonrasında galip gelen İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti arasında yapılan, savaş durumuna son veren antlaşmadır. Osmanlı, birçok toprağını kaybetmek zorunda kalmıştır. Antlaşma 433 maddeden meydana gelmektedir.

Sevr Antlaşması Fransa’nın Sevr şehrinde 10 Ağustos 1920 tarihinde porselen fabrikasında imzalanmıştır. Orijinal hali Fransa’da saklanmaktadır. 10 Ağustos 1920 tarihinde Osmanlı adına Hadi Paşa, Reşat Halis Bey ve Rıza Tevfik katıldı.

Sevr antlaşması şu sorunlar sebebi ile ertelenmiştir;

İtilaf tarafının Osmanlı topraklarını paylaşma konusunda kendi aralarında anlaşmazlık yaşamaları,
Türk milletinin bu devletlere karşı gösterdiği aşırı tepki,
Diğer devletlerin toprak paylaşımında anlaşamaması

Sevr Antlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Osmanlı Padişahı tarafından imzalanmadığı için hukuken geçersiz sayılmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabımızda yer alan bilgilere baktığımız zaman günümüzde ülkemizin sınırları ve zamanında Sevr antlaşması ile ülkemizin sınırlarının çizilmesi arasındaki farkı öğrenmek ve görmek için bu ödevimizi yaparak ödevlerimiz hakkındaki bilgilere sahip oldu her zaman verilen bilgi ve cevaplar hakkında üzel bilgiler ve cevapları edinmek istediğim zaman Forum sayfa sitesini ziyaret ediyorum buradaki bilgi ve cevaplar çok güzel bu sayfadaki bilgileri yaptığımız zaman birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.