Ders Notları

Ülkemizin coğrafi özelliklerini dikkate alarak istediğiniz bir konuda yatırım ve pazarlama proje önerisi hazırlayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin coğrafi özelliklerini dikkate alarak istediğiniz bir konuda yatırım ve pazarlama proje önerisi hazırlayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Çalışmanızda görsel öğeler kullanabilirsiniz. Bunun için kitabınızın 183 ve 184. sayfalarındaki, yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken faktörleri göz önünde bulundurunuz. Hazırlayacağınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ülkemizin coğrafi özelliklerine baktığımız zaman üç tarafı denizlerle çevrili verimli ovaları bulunan birçok yeraltı kaynaklarına sahip son yıllarda yapılan yol köprü havaalanı limon yatırımlarıyla ulaşımın hızla geliştiği de kalkınma hareketi üzerinde olan bir ülkedir.
Ülkemizde yapmak isteyeceğimiz bir yatırımda öncelikle ulaşımın kolay olacağı ulaşım maliyetinin düşük hammaddeye yakın büyük liman ve hava alanlarına yakın transit yolların kesiştiği ticaretin hızlı döndüğü yer olmasına özen göstermeliyiz. Bu durumda yapacak olduğumuz. İşte öncelikle hammadde hemen yanı başımızda olmalıdır. Hammaddenin olduğu yerde sevkiyatı hızlı bir şekilde gerçekleştireceğimiz bir limana ihtiyaç duyarız.
O halde yapacağımız işte hammaddenin ve limanın olduğu bir şehir seçmek en mantıklı olacaktır. Bu durumda yapabileceğimiz en mantıklı işlerden bir tanesi Demir Çelik sektörü veya tarım ovalarına yakınsak takıl hububat ticareti olabilir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ülkemizin coğrafi konumunu kaynaklarını göz önünde bulundurarak Bir yatırım yapmak istediğimiz zaman be ya bir iş yapmak istediğimiz zaman örneğin turizm hakkında bir çalışma yapabiliriz hem ülkemizin 3 tarafı denizlerle kaplı olmazsa farklı iklimlere sahip olması doğal ve tarihi güzellikleri coğrafi konumu sebebiyle birçok turistin severek ziyaret edeceği bir ülkedir turist tavanda kendi gelişmelerin izi yapmak ve turizm alanında kendimizi geliştirdiğim ne zaman iş imkanı bulabileceğimizi söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.