Ders Notları

Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlardaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlardaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlardaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlar daki var olan çalışmaları ülkemiz dışında bazı devletler kendi çıkarları amaçlarında Bu doğrultuda çalışmaları sürdürmek ne beraber sorunları çözmeye yönelik değil sorunları sadece sözde kalmasın dan ibaret olduğunu ifade etmek mümkün olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ne kadar adalete ve önemi ve dünya barışını önem verse de diğer ülkeler Kendi menfaatleri doğrultusunda çalışmalar sürdürmektedir.


Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlardaki çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlara baktığımız zaman belli başlı ülkelerin sürekli olarak Kendi menfaatleri doğrultusunda bu kuruluşları idare ettiği ve Bu doğrultuda karar aldığını ifade etsek doğru olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar bütün kararların ortak bir şekilde alınmasını ifade etse de belli başlı büyük ekonomilere sahip olan küresel Güçler sürekli olarak Kendi menfaatleri doğrultusunda kuralları kabul etme veya reddetme yönünde dünya barışı ve dünyanın içerisindeki var olan ekonomik düzenin sağlanmasını olumsuz yönde etkilediğini ifade edebiliriz.

İşte bu neden ne dünyada var olan büyük devletler yerine dünyanın bütün devletlerin bir arada bulundurulduğu orta görüşlere sahip olan ve Bu doğrultuda bütün devletlerin oy kullanabileceği demokratik bir sistemin seçilerek Uluslararası kuruluşların sağlam bir yapıya oluşturulması sağlanabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ülkemizin üye olduğu uluslararası kuruluşlar sayesinde temel sorunların çözülmesi birçok sorunu ortaklaşa kararlarda belirlenmesi ve çeşitli ortamlarda bulunabilmesi imkanlarını sağlamıştır. Uluslararası kuruluşlar birlik ve beraberliği simgeleyen bu alanda çalışmalar yapan temel kuruluşları başına gelir. Ülkemizde de bu gibi kuruluşların üyesi olması demek birçok sorunu içeriyi ve desteyi almış olması anlamına gelir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.