Ders Notları

Uluslararası bir kuruluş olan NATO’da ülkemizin üstlendiği rolü belirtiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Uluslararası bir kuruluş olan NATO’da ülkemizin üstlendiği rolü belirtiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Uluslararası bir kuruluş olan NATO’ya ülkemiz 1952 yılında katılmıştır. O tarihten itibaren nota Türkiye’nin güvenliğinde merkezi bir rol almıştır.
Son yıllarda Türkiye’de savunma sanayide gelişmesi ile birlikte NATO en güçlü müttefiği Türkiye durumundadır. NATO ülkeleri içerisinde askeri güç bakımından en kalabalık Ordu Türkiye’ye aittir. Ayrıca Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya yakın olmasından dolayı Savaş bölgelerinin önünde tampon ülke görevini yapmaktadır.
Mülteci göçü gibi durumlarda ülkemize büyük görevler düşmektedir. Bu görevleri üstlenirken Avrupa Birliği’nden de destek almaktadır. Çünkü ülkemiz mültecileri ağırlayan en büyük mülteci göçünün yaşandığı ülke durumundadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    6. Sınıf sosyal bilgiler ders kitabı muzda bulunan tüm ödevlerimizi tüm bilgileri düğün tarihi bilgileri anlaşmaları yapılan savaşları ve ülkemizin konumunu değiştiren Kurtuluş savaşı’nı ne zaman başlayıp hangi anlaşmalarla bittiğini ve nasıl sonuçlandığını öğrenmek amacıyla her zaman doğru bilgiler ve kaynaklarda tercih ettiğimiz oğlum sayfa sitesi cevaplarını ziyaret ederek buradaki güzel ve açıklayıcı bilgilerle bilgilendirdi sizlere çok teşekkür ediyorum sizler sayfa sosyal bilgiler dersinde daha aktif ve ve tüm derslerime parmak kaldırarak katılıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.