Ders Notları

UNESCO hangi alanlarda faaliyet gösterir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler UNESCO hangi alanlarda faaliyet gösterir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


UNESCO hangi alanlarda faaliyet gösterir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: UNESCO Birleşmiş Milletlere bağlı bir kurumdur. Dilimizde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu anlamına gelen UNESCO’nun amacı ülkeler arası eğitimbilim ve kültür alanlarında ortak çalışmalar yapıp bu ülkelerin yakınlaşmasını sağlamaktır.


UNESCO hangi alanlarda faaliyet gösterir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: UNESCO 1946 yılında Londra’da kurulmuş bir uluslararası kuruluştur. Amacı dünyadaki eğitim seviyesini yükseltmek, insanların bilim eğitim ve kültür alanlarına verdiği önemi arttırmaya çalışmaktır. Ülkelerin bu doğrultularda kaynaşmasını barış içinde yaşamasını görevlerinden biridir. Aynı şekilde dünya üzerindeki tarihi ve kültürel değerleri belirleyip bu eserleri koruma altına alırlar. Sadece eski eserleri değil günümüzdeki sanatsal çalışmalarına gerekli maddi desteği sağlamak diğer bir görevidir. Aynı zamanda insan haklarına gerekli saygıyı gösterip insan haklarının savunmasını diğer görevleri arasındadır. Kısacası UNESCO uluslar arasında eğitim bilim ve kültür alanlarında kaynaşmalarını sağlamak ve kültürel değerleri korumak en temel görevidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Muhammed dedi ki:

    UNESCO Dünya birleşmiş milletler arasında eğitim sağlık tarihi eserler ve kültürle alakalı olan birçok korumayı ve denetimi yapan temel bir kurumdur UNESCO Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuş bir kuruluştur. Özellikle tarihi eserler ve doğal güzellikler UNESCO tarafından koruma altına alınmaktadır bunun elbette ki en temel sebebi eskiden atalarımızdan bize armağan kaban bu gibi eserleri korumak veya doğal varlıkları ve doğal eserleri daha yaşanılır ortamlarda bırakabilmek yeni nesillere aktarabilmek gibi temel kavramları barındırmaktadır elbetteki UNESCO Birleşmiş Milletler tarafından kurulan bu kurulur dünya insanlarının ortak olan miraslarını ve ortak olan tarihi eserlerini yaşatabilmek ve yeni nesillere daha iyi bir şekilde aktarabilmek tir.
    .

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.