Ders Notları

Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması yapılarını sağlam ve güzel hesaplamalarla yaptıklarını göstermektedir.


“Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Meydan Boğazı Barajı, Münevvir Barajı, Çirişgöl Barajı, Issıdere Barajı gibi pek çok gölet ve bu göletlerden açılan Payköy Kanalı, Haydarbey Arkı, Issıdere Kanalı, Akyol Arkı gibi pekçok kanal, Urartu Dönemi’nde tarıma verilen önemin göstergesidir. Bu kanallardan bazıları günümüzde halen kullanılmaktadır.

Mesela 2 Bin 800 yıllık Urartu sulama kanalı Van’da hala kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda önemli bir konu olan yapmış olduğu su kanallarını günümüzde de kullanmış olduğumuz araratolar hakkındaki bilgi ve cevapları yukarıda vermiş olduğunuz özetli cevaplarla anlaşılır cevaplarla yapabiliyorum burada vermiş olduğunuz bilgi ve cevapları çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar sayesinde birçok konu iyi bir şekilde anlıyorum verdiğiniz cevaplarla ödev yaptığım zaman birçok konuyu hemen tamamlıyorum ödevime 1 saat ayırmak yerine yarım saat içerisinde hızlı ve pratik bir şekilde bitiriyorum sizlere çok teşekkür ederim sizler de ödev yapmak çok güzel.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.