Ders Notları

Üst derinin en dış yüzeyinin ölü hücrelerden oluşmasının sebebi ne olabilir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Üst derinin en dış yüzeyinin ölü hücrelerden oluşmasının sebebi ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Üst derinin en dış yüzeyinin ölü hücrelerden oluşmasının sebebi ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Deri vücudumuzun iskelet sisteminden sonraki en geniş organıdır. Erişkin bir insanda 1. 9 metre karedir. İnsan vücudunun ağırlığı kendi ağırlığının %15 ini oluşturur.

Deri epidermisin denilen bir sistemle süreli kendini tazeler. Altta oluşan yeni hücreler üstteki eski hücreleri yiter. Bu döngü 20 günle 15 arasında devam eder. 20 yaşına kadar bu hücre döngüsü  hızlı bir şekilde gerçekleşirken ilerleyen yaşlarda bu döngü yavaşlamaya başlar.


Üst derinin en dış yüzeyinin ölü hücrelerden oluşmasının sebebi ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hücre yenilemesi sürekli devam eden bir süreçtir. Deri hücreler epidermisin alt kısmında oluşurlar. Bu katmadan yukarı doğru hareket ederek, ölür ve parçalanırlar.

Eskiyerek yada koparak itilir ve aynı süreçten geçen yeni hücreler onların yerine geçer. Her türlü vücut fonksiyonuna olduğu gibi 20 yaşını geçen her insanda vücudun kendini yenilemesi yavaşlamaya başlar. Bir buçuk hafta gibi bir sürede cildin yüzeyinde duran ölü deri hücresinin kuruması ve köşelerinin kıvrılması için yeterlidir. Yaşlı insanların derilerinin sert olmasının sebebi budur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Vücudumuzda duyu organlarımızdan biri olan derinin elbette ki birçok görevi olduğunu söyleyebiliriz dedemizin üst kısmının ölü deriden meydana geldiğini bilinmektedir derimiz dokunma hissetme ve vücudumuzu çepeçevre sarma gibi temel görevleri ve özellikleri olduğunu da söyleyebiliriz deri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız fen bilimleri dersinizi güzel bir şekilde yapmak istiyorsanız her zaman Forum sayfa sitesini ziyaret edebilirsiniz buradaki bilgi ve cevaplarla ödevinizi de anlayabilirsiniz her zaman bu bilgileri de çok çalışkan bir öğrenci olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.