Ders Notları

Uyuşturucu ve alkolün insan vücuduna olumsuz etkilerini beyinciğin görevleriyle nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Tartışınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Uyuşturucu ve alkolün insan vücuduna olumsuz etkilerini beyinciğin görevleriyle nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uyuşturucu ve alkolün insan vücuduna olumsuz etkilerini beyinciğin görevleriyle nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Beyincik, insan vücudunun denge koordinasyonunun sağlandığı vücut hareketlerinin düzenlendiği kişiyi ayakta tutan yalpalamayı önleyici dengeyi sağlayan sistem Beyincikte gerçekleşir. Uyuşturucu ve alkol gibi maddeler beyinciği çalışma işlevini bozar. İnsanın ayakta durması, mantıklı konuşması, refleks hareketleri zayıflamaya başlar.


Uyuşturucu ve alkolün insan vücuduna olumsuz etkilerini beyinciğin görevleriyle nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Uyuşturucu, alkol gibi alışkanlıklar insanlar için zararlı olan maddelerdir. Bu alışkanlıkları kullanan insanlar Sosyal hayatlarında ve ekonomik olarakta zarar görürler.

Öncelikle zarar gördükleri yer ise kendi sağlıklarıdır. Uyuşturucu, alkol gibi zararlı maddeler vücudumuzda en çok beyinciği etkiler. Alkol kullanan kişi mantıklı düşünemez. Karar verme ve hareket etme yeteneklerine bozulmalar oluşur. Refleksler zayıflama, dikkati dağıtma gibi Beyincikte tahribat oluşturduğu için alkol alan insanlar, ciddi kazalar, yaralanmalar ve hatta ölüm tehlikesiyle karşı  karşıya kalabilirler.

Ayrıca alkol beyin hücresini öldürür. Beyin hücresi öldüğü için beyin küçülmeye gider. Hafıza kaybı, erken bunama, erken yaşlanma gibi hastalıklara neden olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Alkol uyuşturucu vücudumuza ciddi şekilde zarar veren ve sağlığını ciddi şekilde etkileyen kötü alışkanlıklar arasında yer alır. Alkol ve uyuşturucu içen bir birey dengesini koruyamaz bu sebeple ne yaptığını bilemez. Çünkü alkol ve uyuşturucunun beyne uyuşturması ve beyinciğe zarar vermesi sayesinde denge programı Yaşar hafızamızda kayıp olur ve çeşitli sorunlarla karşılaşır sağlık sorunlarıyla baş edemez hale geliriz. Bu sebeple alkol uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan muhakkak uzak durmadan sağlığımızı için bu alışkanlıklara kesinlikle kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.