Ders Notları

Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Astronotların uzay boşluğunda hareket edebilmeleri için sırtlarında bulunan özel gaz dolu tüpleri kullanarak kendilerini o gazın kuvveti ile kendilerini ileri ittiklerini böylelikle yürümeyi sağladıklarını görürsünüz.

Uzay boşluğunda sadece kuvvet uygulayarak yürüyemezsin. Bunun sebebi uzay boşluğunda yer çekiminin olmamasıdır. Tüpte bulunan gazın basınç kuvveti olmadıktan sonra kişiyi uzay boşluğunda ileri doğru götüremezsin.


Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Astronotlar ay üzerinde veya uzay boşluğunda vücut kuvvetlerini kullanarak yürüyemezler çünkü uzayda yer çekimi çok azdır.

Astronotların uzay boşluğunda hareket edebilmeleri için sırtlarında bulunan özel gaz dolu tüpleri kullanmaları gerekmektedir. Bu gazların kuvveti ile ileri giderler. Böylece uzay boşluğunda yürümüş olurlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Uzay’a çıkmış olan astronotların bazen havada süzüldük lerini ya da geri geri gittiklerini ya da bulunmuş oldukları gezegenlerde yere bas almadıklarını görebiliriz. Astronotlar bellerine bağlamış oldukları gaz tüpleri ile uzayda gezebiliyor veya herhangi bir gezegeni ayak masa biliyorlar. Dünyada yerçekimi olduğu için insanlar rahat bir şekilde yeryüzünde gezebiliyor veya eşyalar sabit bir yerde kalabiliyor uzay için bu geçerli değildir 7. Sınıf fen bilimleri dersimizde vermiş olduğunuz bu konu ile elbetteki yerçekiminin ve astronotların neden havada sürdürdüklerini daha yakın bir şekilde öğrenerek detaylı bilgileri defterime geçirdim başarılı cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.