Ders Notları

Uzayda geçen bilim kurgu filmlerinde uzakta gerçekleşen bir patlamayı aynı anda görür ve duyarız. Burada yapılan iki bilimsel hata nedir? Açıklayınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Uzayda geçen bilim kurgu filmlerinde uzakta gerçekleşen bir patlamayı aynı anda görür ve duyarız. Burada yapılan iki bilimsel hata nedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Uzayda geçen bilim kurgu filmlerinde uzakta gerçekleşen bir patlamayı aynı anda görür ve duyarız. Burada yapılan iki bilimsel hata nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Uzayda geçen bilim kurgu filmlerinde uzakta gerçekleşen bir patlama aynı anda görür ve duyarız düşüncesi yanlıştır. Çünkü uzayda ses yayılmaz ancak görüntüyü görebiliriz.


Uzayda geçen bilim kurgu filmlerinde uzakta gerçekleşen bir patlamayı aynı anda görür ve duyarız. Burada yapılan iki bilimsel hata nedir? Açıklayınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sesin yayılması belli şartlara bağlıdır. Ses uzay’da boşlukta yayılma dığından dolayı sesi duymamız mümkün değildir.

Var olan açıklamada ses ve görüntüyü aynı anda görmemiz mümkün değildir. Çünkü ilk olarak var olan görüntü görülür ardından ses duyulur. Bu da görüntünün hızdan yani sesten daha hızlı olduğunu ifade etmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yukarıda bulunan fen bilimleri ders kitabımızdaki araştırma aydınlatıcı bilgilendirici  konumuz olan yukarıdaki konuyu açıklayıcı ve güzel cevaplar lan belirttiğiniz ve bize aydınlattığınız için Forum sayfası dize ailesinden çok teşekkür eder sizler sayesinde başarılı güzelce hatlara sahip olduğumu söylemek isterim. Sizlere de tavsiye yapıyorum sayfa sitesine abone olarak ziyaret etmeniz her zaman ders kitaplarındaki tüm bilgileri ders notlarını ve araştırmak istedim onları anlaşılır güzel bir dilde burada bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.