Ders Notları

Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların bulunduğunu araştırınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların bulunduğunu araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların bulunduğunu araştırınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Üzerinde yaşamış olduğumuz topraklarda yani kara parçasında geçmişte yaşam süren uygarlıklar; Sümerliler, Hitiler, İnka Medeniyeti, Roma İmparatorluğu,  Selçuklular, Osmanlı Devletidir. Bu devletler şuanda bizlerin yaşam sürdüğü topraklarda geçmişte bulunmuş ve yaşam sürmüştür. Bu devletler arasında en az varlık gösteren Selçuklular olmuştur. Aralarında ıse Türk olan devletler Selçuklular ve Osmanlı Devletidir.


Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların bulunduğunu araştırınız. konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Üzerinde yaşamış olduğumuz topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların bulunduğunu şöyle açıklarım;

  • Sümerliler MÖ 4000-2000
  • Hititler MÖ 2000-600
  • Roma İparatorluğu MÖ 753-MS 284
  • Selçuklular  MS 1077-1308
  • Osmanlı Devleti  MS 1229-1923

Bu devletler arasında en az hüküm gösteren Selçuklular olmuştur.  Roma imparatorluğu yaklaşık olarak 1000 yıldan fazla Anadolu’da hüküm sürmüştür.  Osmanlı Devleti ise tam olarak 624 yıl Anadolu topraklarında varlık göstermiştir. Sümerliler ve Hititler milattan önce Roma İmparatorluğu bir kısmı milattan önce bir kısmı ise milattan sonra yaşamışlardır. Selçuklular ve Osmanlı Devleti ise milattan sonra yaşam sürmüştür.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ülkemizin topraklarında birçok uygarlık geldiği kabul edilmektedir ülkemizin topraklarında geçen büyük uygarlıkları Örnek vermek gerekirse Osmanlı Devleti Bizans İmparatorluğu Roma İmparatorluğu gibi birçok uygarlığı örnek verebiliriz.

  2. Ülkemizde yaşayan birçok uygarlıklar vardır. Bu uygarlıklar bıraktıkları tarihi eser ve kalıntılarla günümüzde de kendilerini ifade etmektedirler. Ülkemizde bizanslar iyonlar ve farklı uygarlıklar yaşamlarını sürdürmüşlerdir.ayrıca Osmanlı devleti zamanında yaşayan farklı dinlere mensup olan insanlar bırakmış oldukları tarihi eserlerle dinimizde de bunların gözlemleyebiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.