Ders Notları

Vatandaşların, bilinçli bir tüketici hâline gelebilmesi için neler önerirsiniz?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Vatandaşların, bilinçli bir tüketici hâline gelebilmesi için neler önerirsiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Vatandaşların, bilinçli bir tüketici hâline gelebilmesi için neler önerirsiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Vatandaşların, bilinçli bir tüketici haline gelmesi için okullarda bu meselelerin işlendiği gibi sosyal medya veya televizyon üzerinden insanlara bu konuda bilinçlendirmeler yapılabilir. Alışveriş mağazalarını zorunlu olarak tüketici hakları asılabilir.


“Vatandaşların, bilinçli bir tüketici hâline gelebilmesi için neler önerirsiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Vatandaşların, bilinçli bir tüketici haline gelmesi insanların mağduriyetini önleyecek ve öğretici firmaların daha dikkatli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Hakkını arayan ve bilinçli olduğu bilinen insanların yanında üreticiler de daha dikkatli olmaları gerektiğini anlayacak ve mağduriyetler azalacaktır.

Bilinçli bir tüketicinin oluşabilmesi için öncelik bilinçlenmedir.

Okulda olan bilinçlendirmelerle beraber insanların gerek alışveriş merkezlerinde gerek sokakları afişler ısılarak bu konuya dikkat çekilmesi ve kısa videolarla da olsa TV ekranlarında bunların yayınlanarak insanların dikkat ve rağbetini çekmesi çalışmaları yapılmalıdır.

İnsanlar bilmedikleri şeyi savunamayacağı için öncelikle onların bilinçlendirmeleri sağlanmalı ve mobilya ilgiler kendilerine verildikten sonra onlara bu konuda bir özgüven verilmeli, sorumluluklar olduğu anlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.