Vatanseverlik  ile ilgili düşüncelerinizi defterinize yazarak paylaşınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Vatanseverlik ile ilgili düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Kişinin ülkesine duyduğu sevgiye vatanseverlik denilmektedir. Vatanseverlik iyi vatandaş olmanın gereksinimlerinden bir tanesidir. Bununla birlikte bir çok iyi niyetli şey gibi vatanseverlik de aşırıya götürüldüğünde zararlı olabilmektedir. Vatanseverlik bir kimsenin memleketine duyduğu Sevgi duygusu ve ifadesidir milliyetçilik vatanseverliğin vatan sevgisini paylaşmasına rağmen kişinin memleketinin değerlerinden üstün olduğu inancıdır iyi vatandaşlığın gerektiği ve niteliği olarak kabul edeler.
Vatanseverliği göstermenin bir çok yolu bulunmaktadır. Demokratik ortamlarda oylamalara katkıda bulunarak seçimlerde oy vermektir.  Toplum hizmeti için gönüllü olmak veya seçilmiş devlet dairesi için aday olmak,  Tüm Kanunlara uymak ve vergilerini ödemek gibi örnekler verilebilir.
Vatanseverlik ve milliyetçilik genellemeleri ş anlamlı olarak kabul edilse de farklı çağrışımlarda edilmişlerdir. Her ikisi de insanların ülkelerine duyguları sevgiye duyguları olsa da bu duyguların dayandığı değerler çok farklıdır. Vatanseverlik duyguları özgürlük adalet ve eşitlik gibi ülkenin benimsediği pozitif değerleri dayanır. Vatansever hem hükümeti sisteminden hem de ülke halkının doğası gereği iyi olduğuna ve daha iyi bir yaşam kalitesi için birlikte çalışmak gerektiğine inanır.
Milliyetçilik duyguları ise bir kişinin ülkesinin diğerlerinden üstün olduğu inancına dayanır. Aynı zamanda diğer ülkelerin rakip olduğu varsayımından yola çıkarak milliyetçilik korumacı inançları sayesinde küreselleşmenin zıt Kutup ‘dur.
Tarihsel olarak bakıldığı zaman milliyetçilik etkileri daha geniş daha olumlu olarak gelişmiştir. Zaman içerisinde olumsuz yönleri d3e oluşmuştur. Modelin İsrail’e yaratan Siyonizm hareketi bağımsızlık hareketlerini yönlendiren milliyetçilik duygularıdır. Aynı zamanda Nazi Partisi’nin yükselişinin de sağlayan milliyetçilik duygularıdır bu iki halkı arasında olumlu ve olumsuz yönü görülmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Vatanseverlik  ile ilgili düşüncelerinizi defterinize yazarak paylaşınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Vatansever bir toplum milletinin çıkardığını milletinin bağımsızlığını milletinin huzurunu ve güvenliğini her zaman esas alacak kuralları benimser. Toplum içerisinde yaşamış olduğunuz yazılı ve yazılı olmayan kurallar sayesinde vatanımıza saygı sevgi ve görevlerimizi yerine getiriyoruz. Vatansever biri her zaman vatanını korumak vatan için mücadele etmek bayrağını ve Marşı'nın ağımsızlık simgesi olarak kabul etmesi ve vatandaki bir karış toprağı çok kıymetli olduğunu anlayan milliyetçilik duygusunu benimseyen insanlara verilen genel ad olduğunu söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!