Ders Notları

Veda Hutbesi’nde dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen hususları not edin.

6. Sınıf Din Kültürü Veda Hutbesi’nde dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen hususları not edin. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Veda Hutbesinde Dikkatimi Çeken Yerler;
Bütün insanlar kardeş olarak görülmesi, insanların eşit, kan davalarının, zina ve faiz gibi haramların altı çizilerek yasak olmasının belirtilmesi, kadınlara iyi davranılması ve Allah’ın birer emaneti olduğunun hatırlatılmasıdır. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Veda hutbesinde tüm insanlara İstanbul bulması gerektiğini İslam’da doğruluğu güzelliği anlattığı dile getirilmiştir. İstanbul’a kadınlara ve zeytin mevsimine kadınların haklarını da olduğu ifade edilmiştir Ayrıca veda hutbesinde büyük günahlardan kendimize alıp koymayı buyurmuştur özellikle faizli yemekten insanların uzak durması gerektiğini peygamber efendimiz dile getirmiştir veda hutbesinde insanlara iyiliği güzelliği doğruluğu yönelmeleri gerektiğini büyük günahlardan ve kötülüklerden kendilerine aldık olmayı ifade eden peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem insanlık için örnek kalacak bir yaşam sürdükten sonra veda hutbesini yazmıştır.

  2. Merve dedi ki:

    Veda hutbesinde tüm insanlar kardeş olarak sayılmıştır veda hutbesi’nde insanlar doğruya güzele ulaşılmasını istemiştir İstanbul vaktin olduğu İslam’da güzellikleri ve zorluklara bulabileceğiniz ifade ettirilmiştir İslam’da büyük günahların bize uzak tutmamız gerektiği söylenmiştir özellikle yalan söylemek zina yapmak gibi kötü davranışlardan uzak kalmak ise peygamber efendimizi istemiştir Ayrıca kadınlara soğuğum beklemesini kadınların haklarının verilmesini istemiştir bunun yanı sıra faiz yemek gibi kötü bir alışkanlığın ve büyük günahtan uzak durmamız istenmiştir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.