Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Bu mesaj ve ilkelerin evrensel açıdan değeri ve önemi nedir? Yorumlayınız.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Bu mesaj ve ilkelerin evrensel açıdan değeri ve önemi nedir? Yorumlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Bu mesaj ve ilkelerin evrensel açıdan değeri ve önemi nedir? Yorumlayınız. konusu ile ilgili kısaca bilgi ;

Cevap :

Peygamber Efendimiz’in Veda Hutbesi’nde Müslümanların hayatında var olan hemen bütün konulara değinilmiştir. Peygamber Efendimiz Müslümanlara birçok öğüt vererek onların Allah’ın yolundan ayrılmaması gerektiği hakkında bizlere bilgi vermiştir.

Maddeler halinde Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri şunlardır ;

 1.  Faizin her türlüsü yasaklanmıştır
 2.  Kölelere zulme etmemeleri örgütlenmiştir
 3.  Kan davası kaldırılmıştır
 4.  Allah’ın emaneti olan kadınlara iyi davranması Nasihatı verilmiştir.
 5.  Emanetlerin yerine ulaştırılması söylenmiştir.
 6.  Yol gösterici olarak Kuranı Kerim bıraktığı söylenmiştir.
 7.  Hristiyanlar gibi birbirimize düşmemiz örgütlenmiştir.
 8.  Eski batıl inançlara dönmemiz hakkında uyarlar verilmiştir.
 9.  Namazımızı dosdoğru kılmamız örgütlenmiştir

 Yukarıda yer alam maddelerden anlaşılacağı gibi Peygamber efendimiz Hz Muhammed Sallallahü Aleyhi ve Sellem insanlar çeşitli ülkelerde bulunmuş insan haklarına kadın haklarını emaneti Ticaret konusunda ve birçok konuda insanlara çeşitli ülkelerde ve hususlarda öğütler vermiş insanları uyarmıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Veda Hutbesi’nden hangi mesaj ve ilkeleri çıkarabiliriz? Bu mesaj ve ilkelerin evrensel açıdan değeri ve önemi nedir? Yorumlayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem vefat etmeden önce bizlere bıraktı veda hutbesini tüm müslümanların dikkat etmesi ve bu hususta verdiği bilgileri bilmesi gerekmektedir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem Müslümanlara yol gösterici ve aydınlatıcı bir peygamberdi.Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Müslümanların faiz yemesini zina yapmamasını hırsızlıktan yalandan nankörlükten ve büyüklere karşı saygısızlıktan uzak durmamız gerektiğini veda hutbesinde vurgulamıştır ayrıca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bizim Müslümanlığın şartları olan namaz Hac zekat kur'an-ı Kerim'i okumak ve bunun gibi birçok değerlerimize saygı göstererek bunları yeni nesillere aktarmamız istemiştir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!