Ders Notları

Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara iç salgı bezleri denir. İç salgı bezleri vücudumuzu denetleyip düzenleyen bir yapısı vardır. İç salgı bezleri bunları kontrol etmek için hormonların yardımını alırlar.


Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara ne ad verilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için uyarıcı maddeler salgılayan yapılara iç salgı bezleri denir. İç salgı bezleri vücudun kontrolünü sağlamak için hormonlardan yardım alırlar. Vücudumuzda eksik olan veya az bulunan bir maddeyi hormonlar yardımı ile yükseltip dengede tutmaya çalışırlar. Fazla olan yerde de azaltma işlemi ile dengeyi bozmamaya çalışır. Bundan dolayı iç salgı bezleri vücudumuz için önemli bir maddedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda bulunan iç salgı bezleri sayesinde vücudumuzun tepki vermesi savunmaya girmesi ve çeşitli etkilerle kendini hissetmesi gibi temel görevleri olduğu söylenebilir. Vücudumuzun birçok organın ve sistemi gibi salgı bezlerinin görevleri bunlardır ıslandı bezleri sayesinde vücuda uzun tepkileri görmesi ve bu şekilde cevap vermesi gibi temel önemli bir görevi olduğu söylenebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.