Ders Notları

Yağmurun ve mevsimlerin oluşumunu araştırarak evrendeki düzen hakkında bilgi toplayınız.

5. Sınıf Din Kültürü Yağmurun ve mevsimlerin oluşumunu araştırarak evrendeki düzen hakkında bilgi toplayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Dünya’nın Güneş etrafında hareketleri sonucunda mevsimler meydana gelmektedir. Yağmur ise buharlaşan su taneciklerinin bulutlara dönüşmesi ve bununla beraber soğuyarak yeryüzüne düşerek canlılara hayat vermesi anlamına gelmektedir.
Sürekli olarak eşsiz bir düzen içerisinde devam eden yağmur ve mevsimler Yüce Allah Celle celalühü bir lütfudur.
Mevsimlerden örnek verecek olursak sonbaharda ağaçların solması ve kuruması ilkbaharla beraber tekrar canlanarak bizlere çeşitli nimetler vermesi Yüce Allah’ın Can alıp vermesi ne onun eşsiz kudretine en güzel göstergedir.
Yağmurların örnek verecek olursak eğer su taneciklerinin bulutlardan yeryüzüne düşmesi ile beraber yeryüzünde var olan tohumların canlanması filizlenmesi ağaç olması ve canlılara çeşitli çeşitli birçok nimetlerin verilmesi de Allah’ın bir lütfudur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mevsimlerin ve yağmur’un nasıl meydana geldiğini öğrenmek istediğiniz zaman tüm derslerinize ve ders kitaplarındaki ödevler de bize yardımcı olan ödevlerimizi kısa hızlı ve anlaşılır bir şekilde yapmamıza yardımcı olan bu siteyi ziyaret ettik Forum sayfa sitesi ailesi sayesinde eskiye nazaran daha çalışkan bir öğrenciyim çünkü ödevlerimi de anlamadım tüm konuları bu siteye bakarak tekrar ediyorum verdikleri cevapları ve bilgilerle tanımlıyorum her zaman severek ve özenli bir şekilde ödevimi sıkılmadan yapıyorum eskiden yorucu bir ders temposunda idin bugün ise bu sayfayı ziyaret ederek çeşitli bilgilere kısa özlü bir şekle sahip oluyorum çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.