Ders Notları

Yalıtkan maddeleri iletken hâle getirebileceğimiz durumlara örnek verelim.

6. Sınıf Fen Bilimleri Yalıtkan maddeleri iletken hâle getirebileceğimiz durumlara örnek verelim. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yalıtkan maddeleri iletken hâle getirebileceğimiz durumlara örnek verelim. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İletken olmayan  yani yalıtkan maddeler iletken hale getirilebilir.. Bu iletken hâle iletken özelliği yüksek olan maddeler yalıtkan maddeyi iletken hâle getirebilir..

Örnek: Kuru bir tahta iletken  değildir, yalıtkandır. Fakat bu tahtayı ıslatır, nemli hale  gelirse  bu tahta iletken hale  dönüşür.


Yalıtkan maddeleri iletken hâle getirebileceğimiz durumlara örnek verelim. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yalıtkan Maddelerin iletken hâle getirilebilmesi için illetkeen maddeler ile doldurulması gereklidir.

Örnek: Elektrik, madde içindeki iletken  maddeler üzerinden ilerleyerek iletilir. Madde  içindeki iletken boşluklara sahip maddeler iletkendir. Bu  boşluklara sahip  olmayan maddeler yalıtkandır.

Yalıtkan maddelerin iletken hâle getirilmemesi  için kullanılabilecek iletken maddeler :  saf su elektriği iletmeyen bir maddedir. İçine tuz atarsanız iletkenlik kazanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Fen bilimleri ders kitabı mızda öğrenmek istediğimiz ve anlamını çıkarmak istediğimiz tüm kelimeleri her zaman güvenlik kaynak olarak tercih ettiğimiz ve bilgileri ile ilgilendiğimiz Forum sayfa sitesini ziyaret ederek öğrendik verdiğiniz cevaplar bilgileri hakkında çok eğitici bilgilerle ödevimizi tamamladık her zaman sizi severek takip ediyorum verdiğiniz bilgiler ve cevaplar da olduk ya eğitici bir ödev tamamlıyorum bazı öğretmeni performans ödevini fazla öğrenmek istediğim bir konuyu her zaman bu sayfadan bakarak yapmayı tercih ediyorum size çok teşekkür ederim sizler sayesinde oldukça güzel bilgilere sahip oldum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.