Ders Notları

Yapay ve doğal çevreye çevremizden başka örnekler verelim.

3. Sınıf Fen Bilimleri Yapay ve doğal çevreye çevremizden başka örnekler verelim. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yapay ve doğal çevreye çevremizden başka örnekler verelim. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Deniz, şelaleler, mağaralar doğal çevreye örnektir. Yapay çevre ise; okulumuz, mahallemizdeki parklar, yollar, hastahaneler gibi yapılardır.


Yapay ve doğal çevreye çevremizden başka örnekler verelim. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Doğal çevre insanlar tarafından olmayıp, Yaratıcının doğada insan gücü olmadan yaptığı şeylerdir. Deniz, şelaleler, mağaralar , akarsular doğal çevreye örnektir. Bunlar zaten doğada vardır ve insanlar tarafından yapılmamıştır.

Ancak insanlar bu yapılardan yararlamak için üzerilerine yapılar kurmuştur. Mesela denizden yararlanmak için oteller, veya elektrik üretimi için barajlar kurulmuştur. Ya da mağaraların gezilmesi için düzenlenmeler yapılmış olabilir. İşte bunlar da yapay çevre dediğimiz yerlerdir. Yapay çevre parklar, oyun ve gezi alaları, barajlar, okulumuz, binalar , iş yerleri gibi yerlerdir. Bu yapay çevre de doğal çevrenin üzerine kurulmuş olan bir çevredir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde bulunan şelaleler dağlar ovalar platolar yeşil alanlar doğal ortamlara örnek olarak verilebilir. Bulunan parklar evler insan eliyle yapılmış yapılar yapay ortamlara örnek olarak verilebilir. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için yapay ortamlar tasarlanmışlardır. Örneğin evler işyerleri fabrikalar okullar hastaneler kurarak yaşamlarını sürdürmek istemişlerdir. Ayrıca arabaların rahat gidebileceğim ulaşımı rahat sağlanabileceği yapay yapılar olarak bildiğimiz yolları da inşa etmişlerdir. Hayvanları yaşamını sürdürmeleri için mevcut olan ormanlar ve oksijen kaynaklarımızın içinde bulunduğu ağaçlar doğal yapılara örnek olarak verilebilir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.