Ders Notları

Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:   Yaptığı çalışmalar la ülkemize katkı sağlayan Vecihi Hürkuş bir pilot, mühendis, müteşebbisdir. Türkiye’de havacılık alanında en önemli isimlerinden birisidir.  özellikle Türkiye’nin ilk uçak tasarlayan ve yerli uçağın üreticisi olmuştur.


Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş 6 ocak 1896 yılında İstanbul doğumludur. 1. Dünya Savaşında yaralandıktan sonra İstanbul Yeşilköydeki Teyare mektebinde pilot olarak mezun oldu. 1. Dünya Savaşı nda bir Rus uçağı düşürerek uçak düşüren ilk Türk pilot oldu 1918 yıllarında bir avcı ucağı tasarımı yapar fakat Mondros Ateşkes Anlaşması olunca tasarı yarım kalır kurtuluş savaşına katılır İzmir e inen ilk Türk askeri olarak TBMM tarafından 3 defa üstün hizmet ödülü alan tek kişidir 1923’te Yunanlılardan ele geçirdiği motorla yeni bir  tasarı yaparak ilk Türk uçağını üretmiştir. Fakat o dönemde havacılıkta geri olan Türkiye bu insanın değerini anlaşılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yaptığı çalışmalarda örnek vereceğim biz birçok asker iş adamı bilim adamı ve öğretmen ülkemizde yaşamış ve bunlara çeşitli örnekler vereceğimiz birçok sanatkar vardır. Örneğin istiklal marşı’mızı yazan Mehmet Akif Ersoy ülkemiz için yazmış olduğu bu maçta ülkemizin milli mücadelesi’ni ve en güzel bağımsızlık ifadesini anlatan bu başı bize karşılıksız olarak hediye vermiştir. Ayrıca Mustafa Kemal gibi başarılı ve komutanlar ülkenin düşmanlardan kurtarılması ve bağımsızlığına kavuşması için birçok mücadele vermiştir. Ülkemizin faydası ve yararı için çalışan birçok meslek öğretmen doktor hepsi mesleğine göre özel ve yeteneklidir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.