Yaşadığınız bölgede Millî Mücadele ile ilgili gelişmeler yaşanmış mı? Şehrinizin veya yaşadığınız yerin Millî Mücadele Dönemi’ndeki durumu hakkında bir araştırma yapınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Yaşadığınız bölgede Millî Mücadele ile ilgili gelişmeler yaşanmış mı? Şehrinizin veya yaşadığınız yerin Millî Mücadele Dönemi’ndeki durumu hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız bölgede Millî Mücadele ile ilgili gelişmeler yaşanmış mı? Şehrinizin veya yaşadığınız yerin Millî Mücadele Dönemi’ndeki durumu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Bulunduğum bölgede milli mücadelenin başladığı Fransızlarla karşı çete kurarak mücadele etmiş TBMM’nin düzenli ordusuna gerek duymadan işgalden kurtarmayı başarmış, yerdir.


Yaşadığınız bölgede Millî Mücadele ile ilgili gelişmeler yaşanmış mı? Şehrinizin veya yaşadığınız yerin Millî Mücadele Dönemi’ndeki durumu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Milli mücadele döneminde yaşadığım bölgede ilk Kurşun Hatayı Dörtyol ilçesinde 19 Aralık 1918 tarihinde atılmıştır. 11 Kasım 1918 de karaya çıkan Fransızlar Suriye’de getirdikleri Ermeni milislerle işkenceye başlamışlardır.

Dörtyol işgal eden Fransızlarla birlikte gelen Ermeniler Özerli köyünde türkülerle münakaşaya girmişlerdir. Mehmet Çavuş burada silahına sarılıp iki ermeni milisi burada vurarak öldürmüştür. Bu kurtuluş savaşının başlamasına sebep olan ilk kurşundur. Mehmet Çavuş kendisine çete kurarak Karakese de savunma hattı kurmuş Fransızlarla çatışmaya girmiş, Fransızlarla 15 kişi zahiyat vererek geri çekişme zorunda kalmışlardır.

Bulunduğum bölge TBMM’nin düzenli ordusu kurulmadan kendi gücü ile Kuvayi Milliye çeteleri sayesinde Fransız işgalinden kurtulmuştur.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Yaşadığınız bölgede Millî Mücadele ile ilgili gelişmeler yaşanmış mı? Şehrinizin veya yaşadığınız yerin Millî Mücadele Dönemi’ndeki durumu hakkında bir araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Yaşadığımız bölgede akrabalar komşular aile bireyleri arkadaşlarımıza her zaman yardım etmeyi seven Türk toplumuyla ve Türk insanını ile karşılaşabiliriz. Zor duruma düştüğü bir zaman ve yardım istediğimiz zaman maddi manevi insanları desteğini bizden kaçırmaz Türk milleti tarih boyunca her zaman yardımlaşmayı büyük önem vermiştir komşularımızı zor durumlarında akrabalarımızın sıkıntılı zamanlarında ya da hiç tanımadığımız insanlara yardım etmek için her zaman seve seve yardımlaşma ve dayanışmayı seçeriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!