Ders Notları

Yaşadığınız şehir dışında bir şehir belirleyiniz. Her iki şehri kültürel açıdan karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yaşadığınız şehir dışında bir şehir belirleyiniz. Her iki şehri kültürel açıdan karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yaşadığınız şehir dışında bir şehir belirleyiniz. Her iki şehri kültürel açıdan karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ben İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul’da Deniz olduğu için balık, börek çeşitleri ve salatalar ağırlıktadır. Ancak merceğe baktığım zaman orasının Daha ağırlıklı olarak etle beslendiğini ve balık kültürü ile hafif sebze yemeklerinin pek tercih edilmediğini görmekteyim.


“Yaşadığınız şehir dışında bir şehir belirleyiniz. Her iki şehri kültürel açıdan karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ben Ankara’da yaşıyorum. Ankara’da sarma ve tava çeşitleri, bazlama gibi yöresel yemekler ve daha gelişmiş bir şehir hayatı vardır. Adana’ya baktığım zaman ise genellikle et, sakatat ve meze işlerinin çok olduğunu, ayrıca Ankara’ya kıyasla çok gelişmediğini görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşadığımız yerde ve farklı bir şehir olan büyükannemiz ve dedemizin yaşamış olduğu şekilde farklı ekmeklerin yapıldığını görebiliriz yaşamış olduğumuz Akdeniz bölgesi’nde ekmekler genellikle yufka ekmeği olarak yapılmaktadır yufka ince bir ekmekten saç üzerine yapılan ve afiyetle yenilen bir ekmek çeşididir Doğu bölgesinde genellikle tandır ekmeğidir yufka ekmeğinden daha küçük bir ekmek olan farklı bir ekmek türüdür bunlar arasındaki farklılıkları genellikle büyüklerimizden öğrenebiliriz ya da bir araştırma ödevi yaparak öğrenebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.