Ders Notları

Yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek yazınız.

8. Sınıf Türkçe Yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bayramlaşma

Kurban bayramı için ailemle beraber köye gitmeye karar verdik. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra arabaya binerek köy yoluna koyulduk.

Yolda çeşit çeşit güzellikle ağalar eşliğinde seyahat ettik. Köy yolunda bir dere gördük. Dere kenarında bir piknik yaptıktan sonra yolumuza devam ettik. Köye geldiğimizde ninem ve dedem çok sevindi. Kurban Bayramında bayramlaştık. Dedem bana kurbanın ne kadar önemli olduğunu ve yardıma muhtaç olan kişilere yardım ve Yüce Allah c.c. rızasını kazanmak için yapılan bir ibadet olduğunu anlattı.

Sonunda kurbanımızı keserek fakir olan ailelere dağıttık. Muhtaç olan kişilerin sevincini görünce dedemin demek istediğini anladım. Çok güzel bir bayramdı.


Yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir olayı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yardımlaşma

Mahallede arkadaşlarla bir gün top oynuyorduk. Topumuz bir evin bahçesine gitti. Arkadaşlarla bahçeye giderek topumuzu almaya karar verdik. Burada yaşlı bir teyze vardı.

Bu durumu bütün arkadaşlarımız ailelerine bildirdi. Bu konu hakkında neler yapabileceğimiz hakkında düşündük. Arkadaşların aileleri bir araya gelerek bu yaşlı teyzeye her hafta bir aile bakmasına karar verdiler. Bu duruma bizler ve yaşlı teyzeyi çok sevindi.

Günün sonunda bizler, yaşlı teyze ve ailelerimiz çok mutlu olmuştu. Yüce Allah c.c. rızasını kazanmak hepimize huzur vermişti.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yaşadığımız bir olayı anlatırken öncelikle giriş gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşturduğumuz kompozisyon yazıları ile anlatabiliriz. Örneğin buna bir örnek vermek istediğimiz zaman okula giderken arkadaşlarımla birlikte okul yolunda ilerliyordum bu yazının giriş kısmıdır okula gittiğimiz yolda miyavlayan küçük bir kedi yavrusu gördük ona beslenmemizde vererek yemesini sağladık daha sonra annesinin geldiğini fark edince orada uzaklaşarak ravzayı da beraber gittiğini izledik bu da olayın gelişmek kısmıdır daha sonra okula giderek zilinin çaldığını duyduk çok az bir vakitte okula geç kalmadan kurtulmuş tuk okulda öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla Türkçe dersini dinlemeye başladı bu da olayın bittiği yerdir bu gibi yazıları anlatırken veya konuştuğumuz zaman giriş gelişme sonuç bölümlerinin söyleyerek bitirebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.