Ders Notları

Yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin coğrafi özelliklerle ne gibi bir bağlantısı vardır?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin coğrafi özelliklerle ne gibi bir bağlantısı vardır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin coğrafi özelliklerle ne gibi bir bağlantısı vardır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yaşadığımız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin coğrafi özelliklerle doğrudan bağlantısı vardır.

Coğrafi özellikleri tarıma uygun olan yerlerde tarımsal faaliyetler, hayvancılığa uygun olan yerlerde hayvancılık, hammaddeye ve ulaşımı uygun olan yerlerde sanayi faaliyetleri, kıyıya yakın olan bölgelerde ise buna göre Deniz faaliyetleri yapılmaktadır.

Görüldüğü gibi ekonomik faaliyetleri belirleyen coğrafi özelliklerdir.


“Yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin coğrafi özelliklerle ne gibi bir bağlantısı vardır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ekonomik faaliyetler coğrafi özelliklere göre belirlenir. Bir yerin coğrafi özellikleri neye elverişli ise o ekonomik faaliyetler belirlenir ve buna göre iş sahaları açılır.

Bir yerin coğrafi özelliği tarım yapmaya elverişli ise veya hangi ürünün yetiştirilmesi için uygun ise o ürün yetiştirilerek tarım yapılır. Ülkemizin neredeyse her bölgesinde iklim ve coğrafi Yapı farklı olduğu için birçok farklı tarım ürününün üretilmesi mümkün olabiliyor.

Özellikle tarıma elverişli olmayan ancak hayvan üreticiliğine uygun olan bölgelerde ekonomik faaliyetlerde olan hayvancılık yapılmaktadır. Mesela Doğu Anadolu Bölgesi coğrafi yapısı ve iklim şartları sebebiyle hayvancılığa müsaittir

İstanbul, Bursa, İzmir Adana ve Gaziantep önemli sanayi illerimizin arasındadır. Coğrafi bölgesi ham maddeye yakın olan ve ulaşımı kolay olan bölgelerde sanayi gelişmiştir. Kıyısı olan bölgelerde Deniz ürünlerinin veya yağışı ve suyu çok seven ürünlerin yetişmesi de coğrafi özelliğin bir başka ekonomiye yaptığı katkıdır.

Bu yüzden görüyoruz ki yaşamış olduğumuz yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetlerin neredeyse tamamı coğrafi özelliklerle bağlantılıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.