Ders Notları

Yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenlerinde yapılanları yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenlerinde yapılanları yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenlerinde yapılanları yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bizim burada asker uğurlaması yapılırken askere gidecek olan kişinin sırtına ve evine bayrak asılır, ve bu zurna çalınır oyunlar oynanır yemek ve tatlı ikramı yapılarak kurban kesilir. Kur’an-ı Kerim okutulur .

Büyüklerinden helallik alır ve ellerini öper. Giden askerin ardından bir miktar su dökülerek uğurlanır. Yukarıdaki metinde sayılan şeylerde yemek davul zurna gibi benzerlikler vardır ancak farklılık olarak kurban kesme ve el öpme merasimi olur.


“Yaşadığınız yerdeki asker uğurlama törenlerinde yapılanları yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Askerlik vazifesi dinimiz ve milletimiz için çok önemli bir yere sahiptir.

Bizim kültürümüzde olduğu gibi askere bu şekilde eğlence ile uğurlamak başka kültürlerde görülmemiştir. Bu bizim şehitliğe ve askerliğe verdiğimiz değerden kaynaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bizim burada asker uğurlaması bu şekilde yapılmaktadır. Askerler bir gün öncesinden akrabalar ve sevdikleri yeni toplanır sevdiği yemekler yapılır hazırlıklar yapılır ve her zaman ziyaretlerde bulunarak asker uğurlaması yapılmaktadır. Ayrıca asker uğurlaması yapıldığı zaman askerlerin elleri kına yakılır askerler omuzların üstünde taşınır ve sevdikleriyle beraber araca bindirerek askere gönderilir. Askeri en güzel şekilde uğurlamak ve vatanı için görev yapmasını sağlama bizlerin yapmış olduğu geleneksel adetler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.