Ders Notları

Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Beslenme :Yazları mide yormayan hafif yemekler yenir. Daha çok meyveler ve dondurma tarzı sütlü tatlılar tüketilir. Karpuz, kavun, incir gibi meyvelerin yanısıra cacık, salata çeşitleri daha çok tercih edilir.
Giyim :yazları güneşten korunmak için şapka, güneş gözlükleri bayanlarda etek, elbise, şort, tişört gibi serin tutacak giyisiler tercih edilir.
Konut tipi :Havanın sıcak olmasından dolayı insanlar teraslar, balkonlar ve bahçelerinde zaman geçirirler. Serinlemek için klimalardan faydalanılır.
Bitki örtüsü :Yazın etkisi ile makidir. Azda olsa tropik ağaçlarda görülmektedir.
Ulaşım :Kış şartları olmadığı ve hava muhalefeti olmadığı için daha kolay  gerçekleşmektedir.
Turizm :Sahilleri ve kumsalları ile insanların gözdesi yılın ortalama yedi sekiz ayı denize girilebilir durumdadır.


Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Beslenme :Sıcak bölgelerin insanları havanın sıcak olmasından dolayı yaz meyvelerini tüketirler. Kavun, karpuz, incir, üzüm, muz, ananas gibi besinler
Giyim :Sıcak bölgenin insanları yazın serin tutacak şekilde giyinirler. Tişört, şort, elbise
Konut tipi :Yazları serin tutabilecek şekilde yüksek, serin yapılar tercih edilir. Sıcak bölgelerde evlerde teknolojinin gelişmesi ile klimalar rövaştadır.
Bitki örtüsü :Sıcak bölgelerin bitki örtüsü makiler, tropik bitkilerde yetişmektedir. Muz ağaçları, hurma ağaçları, avakado gibi tropik ağaçlarda yetişmektedir.
Ulaşım :Yaz olduğu için ulaşım daha kolay bir şekildedir. Kar ve yağmur yağışları olmadığı için ulaşım çok daha rahattır.
Turizm :Sıcak bölge olduğu için turistlerin rekabet gösterdiği plajlar ve kumsalları olan bir iklimdir. Denizi suya girmek için uygun sıcaklıktadır.


 

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Karadeniz’de yazın yağış ve serinlik olması sebebiyle yayla turizmi oldukça gelişmiştir sıcak havalardan bunalan insanlar burada senin havanın verdiği güzellikle buluşmak için burayı tercih etmiştir.
      Kışın kar yağması ve yazın karların erimesi sebebiyle rafting turizmi gelişmiş bol yağış alma sebebiyle de ormanlıklar ve yeşil alanlar canlanır canın olma sebebiyle de doğanın manzarası için insanlar buraya akın etmektedir.

  1. İnsanların çeşitli iklimlerde çeşitli ihtiyaçların karşılanması temel ihtiyaçlarını barındırıyor olması elbette ki iklim şartları ve coğrafi konumu sebebiyle olabildiğini bilmekteyiz değişen iklim şartları ile yetişen ürünler hayvancılık yaşam şartları sanayi alanında kurulan kuruluşlar veya turizm alanında yapılan birçok çalışmalar değişiklik gösterebilmektedir. Elbette ki iklim şartları ve buna bağlı olarak doğal olaylar ve doğal afetlerde insan hayatını değiştiren ve etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.