Ders Notları

Yaşadığınız yerin yer şekilleri hakkında bildiklerinizi söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerin yer şekilleri hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerin yer şekilleri hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Bulunduğumuz bölgenin büyük alanı dağlık araziden oluşmaktadır ovalar ve platolar bulunmaktadır.


Yaşadığınız yerin yer şekilleri hakkında bildiklerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Hatay’ın %40 6’sı dağlık araziden oluşmaktadır ovalar %30 3’ünü oluşturmaktadır Plato ve yaylalar % 20 lik bir kısmı oluşturur en önemli yükseltisi Nur Dağlardır kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Nur dağları Amanos veya Gavur dağları olarak bilinir ovaları Amik Ovası Arzu ovası Payas Ovası Dörtyol Ovası ve Erzin ovasıdır Amik Ovası Hatay ilinin en önemli ovasıdır ve tarım konusunda çok artı değer oluşturmaktadır. Akarsuları Asi Nehri Arsuz çayı Burnaz çayı Gülcihan çayı Mersin çayıdır en önemli Nehri Asi Nehri dir. Önemli gölleri ise Amik Gölü kızılgöl Yenişehir Gölü Gölbaşı gölüdür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yaşadığımız bölgenin dağlık bölgeler çok fazla olmayan ve düz bir ovaya andıran bir yerdir. Bulunduğum bölgeden izin olması ve düz bir yapıda olması buraların nemli ve kar yağar sız sıcak geçmesine sebep olmuştur. Ayrıca bulunduğum bölgede Akdeniz iklimi yaşandığı için yazları çok sıcak ve nemli geçmektedir. Bulunduğumuz bölgede ormanlık alanlarda genellikle yüksek kesimlerde bulunmaktadır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.