"Yaşam toprakta filizlenir." cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? | Forum Sayfa Cevapları

“Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe “Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Yaşam şartlarının olgunlaşması için havanın, suyun ve toprağın olması gerekmektedir. Bu şartların olduğu yerde canlılar hayat bulmaya başlarlar. Ölü bir toprakta bu şartların olmadığı hiç bir yerde herhangi bir canlı organizma hayat bulamaz.


“Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap‍İnsanlar için hayat karalar üzerinde geçmektedir. Kara üzerinde yaşayan canlılar suda yaşayamaz, gökyüzünde uçan hava da uçan kuşlar da dahil konmak için karaya ihtiyaç duyarlar. Bunun için hayat kara üzerinde başlamaktadır.

Canlıların yaşaması için havaya ve suya buna bağlı olarak toprak üzerinde yetişen bitkiler canlıların yaşaması için besin zincirinin temelini oluşturur. Canlılar bitkileri yiyerek beslenir, bu bitkiler sayesinde yaşamlarını sürdülerebilirler.

Örneğin;topraktan çıkan bu bitkilerden beslenen bir tavşan vardır. Tavşan bu besini yiyerek yaşamını sürdürür ve çoğalır. Bu tavşanı da yiyen etobur canlılar ve hayvanlar bulunmaktadır, bunlarda yaşamlarını sürdürebilmek için tavşanı yemek zorundadır. Bu bir besin zinciridir, sonuçta toprak üzerinde bitkiler olmasa bu canlılar yaşayamaz. Bunun için bu zincirden bir tanesinin bozulması bu canlılardan bir tanesinin yok olmasına veya aşırı çoğalmasına sebep olur. Mesela bitkileri yiyen canlılar olmasaydı, dünyanın tamamı yağmur ormanlarıyla kaplanmış olurdu.Sonuç olarak yaşamın temeli toprak üzerinde büyüyen bitkilerin diğer canlılara kaynak sağlaması ile sürdürülmektedir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

“Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!