Ders Notları

Yaşamımız için bu kadar önemli olan destek ve hareket sistemimizin sağlığı konusunda neler yapmalıyız?

6. Sınıf Fen Bilimleri Yaşamımız için bu kadar önemli olan destek ve hareket sistemimizin sağlığı konusunda neler yapmalıyız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşamımız için bu kadar önemli olan destek ve hareket sistemimizin sağlığı konusunda neler yapmalıyız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşamımız için önemli olan destek ve hareket sistemimiz olan kas ve iskeletlerden oluşan sistemin sağlığı için yapmamız gerekenler:

  1. Protein, kalsiyum, fosfor içeren besinler tüketilmeli
  2. Düzenli olarak spor yapılmalı
  3. Obeziteye karşı ve vücudun hantal kalmasına karşı yediğimiz besinlere dikkat etmeli gerekirse diyetisyene başvurulmalıdır.
  4. D vitamini almalı güneşlenmeli

Yaşamımız için bu kadar önemli olan destek ve hareket sistemimizin sağlığı konusunda neler yapmalıyız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Destek ve hareket sistemi dediğimiz zaman aklımıza tüm canlıların ortak özelliği olan vücudun hareket mekanizmasının işlemesini sağlayan, vücuda destek sağlayarak şekil veren ve vücudumuzun belli bir düzen ve uyum içerisinde çalışmasını sağlayan sisteme denir.

Bu sistem iskelet ve adalelerin olduğu sistemdir. Destek ve hareket sistemimizin sağlıklı olabilmesi için protein, kalsiyum ve fosfor içeren besinler tüketilmelidir. ( et, süt, yumurta ve peynir)

  • D vitamini almalı
  • İskelet ve kas gelişimi için yaşımıza ugun spor yapmalı
  • Duruş ve oturuş  biçimlerimize dikkat etmeli
  • Aşırı  yük kaldırmamalıyız.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hareket ve kas sistemimiz Ayrıca kemiklerimizin sağlam ve sağlıklı olmasını istiyorsak öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeli spor ve egzersiz yapmadan sağlığımıza dikkat etmeli protein içerikli besinleri tercih etmeli Ayrıca mevsimine göre tercih ettiğimiz yiyecekleri ve giyinme tercih ederek sağlığımıza böylece korumalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.