Ders Notları

Yer çekimi kuvveti nedir? Bu kuvvetin cisimler üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

7. Sınıf Fen Bilimleri Yer çekimi kuvveti nedir? Bu kuvvetin cisimler üzerinde nasıl bir etkisi vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yer çekimi kuvveti nedir? Bu kuvvetin cisimler üzerinde nasıl bir etkisi vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kütle çekimi yada çekim kuvveti kütleli olan her şeyin gezegenler, yıldızlar, galaksiler dahil olmak üzere tüm Evrendeki her şey birbirine doğru hareket ettiği doğal bir fenomendir.

Enerji ve kütlü eşdeğer olduğu için ışık dahil olmak üzere her türlü enerji kütle çekimine neden olur ve onun etkisi altına girer. Yer çekiminde daha çok eşyaların yere düşmesinden biliriz.


Yer çekimi kuvveti nedir? Bu kuvvetin cisimler üzerinde nasıl bir etkisi vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünyadan çıkıp gitmemizi engelleyen dünyayı güneş yörüngesinde tutan güneşin oluşumunu sağlayan olay yer çekimidir. Kütlesi olan her cisim Evrendeki diğer tüm cisimler üzerinde az yada çok çekim etkisine sahiptir. yer çekimini 17. Yüzyılda ısaac newton keşfetmiştir.

Eğer bir cisim eskisinden iki katı uzakta iseniz çekim kuvveti artık öncekinin dörtte biri kadar olacaktır. Ayrıca cismin kütlesi ne kadar ağır ise yer çekiminin kuvvetinde o kadar büyük olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Genellikle dünyadan çıktığımız zaman yeryüzünde bakma sefer arasında uzaklaştığımız zaman yerçekimi kuvveti ile karşılaşırız uzayda astronotların havada uçtuklarını yere bas almadıklarını veya yere basmak da zorluk çektiklerini gözlemleyebiliriz Ayrıca uzayda veya uzayda bulunan herhangi bir gezegende eşyaların insanların yerçekimi kuvveti olmadığı için yukarıda kaldığını ve havalandığını görebilir mi bu sebeple elbetteki yerçekimini burada örneklerle gösterebiliriz fen bilimleri ders kitabımızdaki yerçekimi kuvvetine verdiğiniz bilgiler verdiğiniz açıklamalı detaylarla daha iyi bir şekilde anladım ödevimi yaparken sizin verdiğiniz cevapları ne kadar güzel olduğunu bir daha anladım yalnız ben de ürünleri dersinde değildim derslerimde sizin verdiğiniz bilgilerden faydalanıyor ve ödevlerimi yaparken hiç zorlanmıyorum teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.