Yıldız oluşum sürecini açıklayınız.


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Yıldız oluşum sürecini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yıldız oluşum sürecini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yıldızlar, Gök adalar’daki moleküler bulutların Görece yüksek yoğunluğu olan kısımlarının çökmesi ile oluştuğu söylenmektedir.

Burada bulunan moleküllerin çarpması ile birlikte hareket enerjisi moleküllerin iç enerjisine dönüşmektedir. Bu enerjinin bir kısmı kızılötesi ışın olarak yayılır. Böylece yüksek yoğunluklu bölgenin sıcaklığı düşer ve molekül bulutu çekmeye başlar. Daha sonra yoğunluk artarak ışığın Büyük bir kısmı moleküler tarafından absorbe edilir.

Bu sayede hidrojen ve helyum atomları yoğunlaşır. Bu ısınma aşamasında bulutun kendi iç basıncı kendi kütle çekimini dengeleyene kadar bu şekilde devam eder. Bu aşamalardan sonra bir ön Yıldız oluşur. Oluşmuş olan bu ön Yıldız zaman içinde ışıma yoluyla enerji kaybederek küçülmeye ve ısınmaya devam eder. Merkezi sıcaklığı belirli bir değerin üzerine ulaştığı zaman çekirdek tepkimeleri gerçekleşmeye başlar ve böylece bir yıldız meydana gelir. 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/yildiz-olusum-surecini-aciklayiniz html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Yıldız oluşum sürecini açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
7 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bu ödevimizde gökyüzünde özellikle geceleyin görmüş olduğumuz parlak olan yıldızların ulaşımını nasıl olduğunu ince ayrıntısına kadar güzel bilgilerle kavrayarak öğrendim verdiğimiz bilgi ve cevapları sayesinde ödevimi çok güzel bir şekilde tamamlıyorum her zaman verdiğiniz bilgilerle birçok ödevimi daha iyi bir şekilde kavrıyorum özellikle fen bilimleri dersinde araştırma konusu olduğu zaman bu sayfaya bakarak araştırıyorum ve buradaki bilgilerden faydalanıyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!