Ders Notları

Yıldız oluşum sürecini açıklayınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Yıldız oluşum sürecini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yıldız oluşum sürecini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yıldızlar, Gök adalar’daki moleküler bulutların Görece yüksek yoğunluğu olan kısımlarının çökmesi ile oluştuğu söylenmektedir.

Burada bulunan moleküllerin çarpması ile birlikte hareket enerjisi moleküllerin iç enerjisine dönüşmektedir. Bu enerjinin bir kısmı kızılötesi ışın olarak yayılır. Böylece yüksek yoğunluklu bölgenin sıcaklığı düşer ve molekül bulutu çekmeye başlar. Daha sonra yoğunluk artarak ışığın Büyük bir kısmı moleküler tarafından absorbe edilir.

Bu sayede hidrojen ve helyum atomları yoğunlaşır. Bu ısınma aşamasında bulutun kendi iç basıncı kendi kütle çekimini dengeleyene kadar bu şekilde devam eder. Bu aşamalardan sonra bir ön Yıldız oluşur. Oluşmuş olan bu ön Yıldız zaman içinde ışıma yoluyla enerji kaybederek küçülmeye ve ısınmaya devam eder. Merkezi sıcaklığı belirli bir değerin üzerine ulaştığı zaman çekirdek tepkimeleri gerçekleşmeye başlar ve böylece bir yıldız meydana gelir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 7 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bu ödevimizde gökyüzünde özellikle geceleyin görmüş olduğumuz parlak olan yıldızların ulaşımını nasıl olduğunu ince ayrıntısına kadar güzel bilgilerle kavrayarak öğrendim verdiğimiz bilgi ve cevapları sayesinde ödevimi çok güzel bir şekilde tamamlıyorum her zaman verdiğiniz bilgilerle birçok ödevimi daha iyi bir şekilde kavrıyorum özellikle fen bilimleri dersinde araştırma konusu olduğu zaman bu sayfaya bakarak araştırıyorum ve buradaki bilgilerden faydalanıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.