Ders Notları

Yiyecekleri israf etmemenin önemi konusunda bir konuşma yapınız.

4. Sınıf Türkçe Yiyecekleri israf etmemenin önemi konusunda bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yiyecekleri israf etmemenin önemi konusunda bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yiyecekleri israf etmemenin önemi hayatımızda büyük olduğunu bilerek Hayatımıza devam etmemesi büyük bir önem taşımaktadır.

Yiyecekleri israf bizlere büyük zararlar verileceği gibi çevremizde var olan muhtaç olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılanmadığı için biz de onlara kötülük yapmış oluruz.

İşte bu nedenle israf yapmadan çevremizde var olan kişilerin yardımına koş balığı fazla besinler almadan ve varolan fazla besinleri çevremizde muhtaç olan kişilere vererek israfın önüne geçmemiz büyük önem taşımaktadır.


İsraf etmemenin önemi konusunda bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya genelinde var olan açlık geçim sıkıntısı ve birçok sorunun temelinde israfın olduğunu ifade ederek cümlelerimizle başlamamız doğru olacaktır.

Konuşmamızda israfın ne kadar kötü olduğunu ifade etmekle beraber çevremizde var olan muhtaç olan kişileri ve yardıma sürekli olarak ihtiyacı olan yaşlılarımızı düşünerek israf etmemeli alacağımız ürünleri planlı bir şekilde tüketebileceğimiz kadar almamız onların ihtiyacını karşılayarak israf etmeden güzel bir yaşam içerisinde yaşamamız büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde gelişmiş ülkelere baktığımız zaman birçok ihtiyaçlarını sağlamakla beraber israfın büyük bir bölümü burada yaşanmaktadır. Ancak Afrika gibi ülkelere baktığımız zaman açlıktan kırılan su bulamayan ekmek bulamayan birçok insanı hastalıklarla boğuştuğu bir bölüm görmekte ve bunun israf Temelli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Sonuç olarak israf edeceğimiz yere muhtaç olan devletlere yardım olarak biriktirdiğimiz maddi olanakları sağlamamız gelir adaletsizliğinin önüne bir set çekecek ve dünyayı daha güzel bir hale getirecektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yemiş olduğumuz ve tüketmekte olduğumuz tüm ürünleri israf etmemeliyiz. İsraf hem çevremize hem de aile bütçemize ciddi bir şekilde zarar verebilir. Büyüklerimiz evde bulunan yiyecekleri israf etmemek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Örneğin bayatlamış ekmekleri fırınlayarak veya kurutarak çorbalarda ve köftelerde kullanırlar. Ayrıca kalmış olan sebzeleri turşu yapar konserve yapar veya kuruturlar. Eğer yapmış olduğumuz yemek fazla ise diğer gün yanına çorba veya farklı bir yemek yaparak yenilmesini sağlarlar. Türk kültüründe yemeği israf etmek ekmeği çöpe atmak veya yediğimiz tüm yemekleri fazlaca pişirmek doğru olarak karşılanmaz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.