Ders Notları

Yiyecekleri neden mevsimine uygun olarak tüketmeliyiz?

3. Sınıf Hayat Bilgisi Yiyecekleri neden mevsimine uygun olarak tüketmeliyiz? Fikirlerinizi söyleyiniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Besin değeri daha yüksek olduğu için meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeliyiz. Mevsimine uygun olarak yediğimiz besinler bağışıklık sistemimizde destekler. Ayrı yeten mevsiminde meyvelerin ve sebzelerin fiyatı da daha uygun olur. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yiyecekler mevsimine göre tüketilmelidir meyve ve sebzeler mevsimine göre tercih edilmelidir mevsimine göre yetişmiş olan meyvelerin iklim şartlarına göre sıcaklık soğukluk ve topraktaki vitamin alması ile sağlıklı bir şekilde yetişmesi örnek olarak verilebilir. Örneğin karpuz yaz aylarında toprağın sıcaklığı ve kurulduğu sayesinde gelişerek büyüyen ve vitamine sahip olan bir meyvedir ne kadar istersek isteyelim yaz gibi bir karpuz yetiştirme meyiz aynı şekilde kış aylarında gelişmiş olan portakalın vermiş olduğu vitamini de tat yaz aylarında yetişmiş olan portakal gibi değildir. Sağlığımız için her zaman mevsimine göre meyve ve sebzeleri tercih etmeliyiz mevsiminde yetişmiş olan meyvedir de tercih ettiğiniz zaman daha dengeli ve düzenli beslenme iş oluruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.