Ders Notları

Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yönlerimiz Kuzey – Güney – Doğu-Batı

Bir harita üzerindeki evinizin yerini kolayca tarif edebiliriz.


Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Kuzey Güney Doğu Batı

Örneğin;bir ormandayız ve de elimizde bir harita var orman içinde kaybolduk gideceğimi yöne bilmiyoruz. Ağaçların yosunlu ve yosun tutmamış taraflarına bakarak yönlerini anlayabiliriz. Yosun tutmuş taraflar her zaman kuzeyi gösterir çünkü güneş kuzey yarım kürede her zaman güney tarafından geçtiği için güney tarafı yosun tutmaz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ana yönlerimiz 4 tanedir bunlar kuzey güney doğu ve batı Iğdır. Ara yönlerimiz ise kuzey batı kuzey Doğu güney batı ve Güneydoğu dur. Yönlerimizi bilmek elbetteki yol tarifi için oldukça gereklidir eğer bir sürücü isek ise arabada kullandığımız zaman yönümüzü bilmektir deposu odalardan ve ekonomik eşyalar da bulunan yol tarifinden yönlerimizi belirleyerek bulabiliriz. Ana yönlerimizi daha iyi bir şekilde anlamak için güneşin doğduğu ve battığı bölümlere bakarak doğunun ve batının yönünü bulabilir daha sonra Kuzey ve Güney yönlerini de araştırabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.